Foto: Profimedia

Kvôli požiarom sa obloha zmenila na červenú.

Spojené štáty americké, najmä štáty Kalifornia a Oregon, sú zasiahnuté veľkými požiarmi. To spôsobuje, že v ovzduší sa nachádza veľké množstvo popola a pevných častíc, ktoré sfarbujú oblohu do bizarne červených farieb. 

Desiatky ľudí na sociálnych sieťach zdieľajú fotografie a videá, aby sa podelili o neobvyklé pohľady, ktoré sa im naskytujú. Je pozoruhodné, že všetky zábery sú vytvorené dlho pred západom slnka a počas inak slnečného dňa, uvádza portál IFL Science. Teraz však obloha vyzerá desivo.

Rayleighov rozptyl

Sfarbenie je dôsledkom lesných požiarov, ktoré sa šíria Oregonom, ale aj Kaliforniou, či Washingtonom. Červená obloha nie je priamym dôsledkom žiary samotných plameňov, je to výsledok Rayleighovho rozptylu, ktorý vznikol časticami dymu z požiaru.

Foto: SITA

Vďaka Rayleighovmu rozptylu vidíme oblohu ako modrú počas dňa, či červenkastú počas západu slnka. Je to spôsobené prechodom slnečného svetla cez plyny v atmosfére, pričom sa láme a rozpyľuje sa. Keď je slnko nižšie, prechádza svetlo cez atmosféru dlhšou cestou a obloha sa javí červenšia.

Foto: SITA

Extrémna situácia

Dlhší prechod svetla môže spôsobiť aj znečistenie vo vzduchu, napríklad dym či mikročastice, ktoré vznikli práve z lesných požiarov.

Požiare zatiaľ neustupujú a Národná meteorologická služba vydala v niektorých častiach Oregonu výstrahu pred extrémnymi požiarmi, čo je vôbec prvýkrat v histórii tohto štátu. Oregonská guvernérka Kate Brown tiež vyhlásila núdzovú situáciu a udalosť opísala, že je to niečo, čo sa udeje raz za jednu generáciu.

Foto: Profimedia

Guvernérka upozorňuje, že životy ľudí, ich domy a pôda sú v ohrození. „Ak sa nachádzate v evakuačnej oblasti, venujte pozornosť evakuačným pokynom, môže vám to zachrániť život,“ uviedla na sociálnej sieti Twitter.

0
Uložiť článok
Komentovať