Foto: Ministerstvo turizmu a starožitností

Špekuluje sa, že v tuneli pod chrámom by mohla byť hrobka Kleopatry a Marca Antonia. Ide skôr ale o prianie, ako o reálnu nádej.

V starovekom egyptskom meste Taposiris Magna, ktoré v 3. storočí pred Kristom založil faraón Ptolemaios II. Filadelfos, objavili archeológovia tajný tunel pod chrámom zasvätenenom bohovi Osirisovi. Po veľkej senzácii, akou takéto objavenie tunela jednoznačne je, sa začali objavovať špekulácie, že by tunel mohol viesť do hrobky Kleopatry a Marca Antonia. 

Článok pokračuje pod videom ↓

13 metrov pod zemou

Aj keď sú tieto predčasné tvrdenia prehnané, nie je to prvýkrát, čo archeológovia naznačili, že toto starobylé mesto by mohlo byť domovom tejto doteraz neobjavenej hrobky, uvádza portál IFLScience.

1035 metrov dlhý tunel pod chrámom v Taporisis Magna, meste, ktoré sa nachádza v lokalite Alexandrie na pobreží Stredozemného mora, je vytesaný do skaly v hĺbke asi 13 metrov pod zemským povrchom.

Foto: Ministerstvo turizmu a starožitností

Podľa vyhlásenia egyptského ministerstva turizmu a starožitností ho nedávno objavila dominikánsko-egyptská archeologická misia univerzity v meste Santo Domingo.

Technický zázrak

Hlavná archeologička Kathleen Martinsová nález opísala ako „technický zázrak“. Poznamenala, že tunel sa podobá tunelu od gréckeho architekta Eupalinosa zo 6. storočia pred Kristom, ktorý viedol popod horu a slúžil ako akvadukt.

V oblasti nálezu tunela v Egypte bolo v minulosti najmenej 23 zemetrasení, ktoré spôsobili jeho zrútenie. Martinsová už niekoľko rokov skúma ruiny starovekého mesta a objavenie tunela je tak významným bodom v jej práci.

Hrobka Antonia a Kleopatry? Asi nie

Už v roku 2009 sa začalo hovoriť o tom, že Taporisis Magna by mohol byť miestom posledného odpočinku mileneckej dvojice Marca Antonia a Kleopatry VII., ktorá vládla Egyptu v rokoch 51 až 30 pred Kristom. Objavili sa tu totiž mince s podobizňou Kleopatry a tiež časti masky, ktoré mohli zobrazovať Marca Antonia.

Foto: Ministerstvo turizmu a starožitností

Vzťah týchto dvoch významných osobností preslávil Shakespeare v diele nazvanom Antonius a Kleopatra, ale o tom, že by mohli byť pochovaní spolu, písal už grécky spisovateľ Ploutarchos.

Akokoľvek to znie dobre, v skutočnosti je dosť nepravdepodobné, že by tunel ukrýval, či smeroval k dávno strateným hrobkám. Je však možné, že ďalšie archeologické práce v tejto lokalite môžu odhaliť tieto významné miesta posledného odpočinku.

Uložiť článok

Najnovšie články