No machine-readable author provided. FinnBjo~commonswiki assumed (based on copyright claims)., Public domain, via Wikimedia Commons

Poznáte egyptských bohov?

Súčasťou histórie a kultúry Egypta sú aj ich božstvá, ktoré prenikli aj do západnej civilizácie a stali sa dokonca predmetom aj mnohých filmových spracovaní. Poznáte však základy egyptskej mytológie a ich bohov? Otestujte sa.

Ako sa volal jeden z najvýznamnejších staroegyptských bohov, stotožňovaný s poludňajším slnkom?

Picryl

Re bol jedným z najvýznamnejších staroegyptských bohov, stotožňovaný s poludňajším slnkom. Neskôr bol uctievaný aj ako vládca neba, zeme a podsvetia, uctievaný v podobe sokola.

Čo bolo typické na zobrazení boha Min?

zolakoma, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Min bol staroegyptským bohom plodnosti zobrazovaný v podobe muža so vztýčeným pohlavným údom a čiernou pokožkou symbolizujúcou čierne bahno prinášané Nílom pri záplavách.

Na čo slúžila kniha mŕtvych?

Public Domain

Názvom Kniha mŕtvych sa bežne označuje súbor staroegyptských pohrebných textov známych aj ako Kapitoly na vychádzanie do dňa. Názov Kniha mŕtvych vymyslel nemecký egyptológ Karl Richard Lepsius, ktorý vydal výber z jej textov roku 1842.

Ako sa volal boh stvoriteľ, boh slnka, pán nebies a celého sveta uctievaný v staroegyptskom meste Veset?

AnonymousUnknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Amon bol hlavným bohom uctievaným v staroegyptskom meste Veset (Téby, 4. hornoegyptský kraj, dnes Karnak a Luxor), stvoriteľ a pán sveta, kráľ bohov. Bol jedným z najvyšších egyptských bohov a v období Novej ríše, keď Veset bol hlavným mestom Egypta, bol najvyšším štátnym bohom.

Ako boh Atum stvoril dvojicu bohov Šova a Tefnut?

zolakoma, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Atum stvoril dvojicu bohov Šova (vzduch) a Tefnut (vlhkosť) zo svojho semena masturbáciou alebo podľa iného podania tým, že ich vychrstol.

Ako sa volal boh posmrtného života, vegetácie a plodnosti?

Louvre Museum, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Usir bol staroegyptský boh posmrtného života, vegetácie a plodnosti. Bol jedným z najstarších staroegyptských bohov, o ktorých máme záznamy, pravdepodobne bol uctievaný už v predhistórii.

Akej farby mal Usir tvár?

Vládca mŕtvych býval zvyčajne zobrazovaný so zelenou pokožkou symbolizujúcou jeho moc nad vegetáciou a typickou korunou atef – bielou korunou Horného Egypta s pštrosími perami.

S ktorým bohom je boh Re nápadito podobný?

Rama, CC BY-SA 3.0 FR, via Wikimedia Commons

Hor bol staroveký boh egyptského panteónu, ktorý mal podobu sokola alebo muža so sokoľou hlavou. Od istej doby bol Hor stotožňovaný s bohom Re.

Ktorá egyptská bohyňa je najvýznamnejšou?

Walters Art Museum, Public domain, via Wikimedia Commons

Eset je staroegyptská bohyňa, manželka vládcu podsvetia Usireva a matka sokolieho boha Hora, ktorá predstavuje archetyp manželky a matky. Jej meno doslova značí „Kráľovná trónu“.

Ako bol zobrazovaný boh Sobek?

Louvre Museum, CC BY-SA 2.0 FR, via Wikimedia Commons

Sobek bola zbožštená podoba krokodíla v starovekom Egypte, pôvodne démon obávaný rovnako ako nílsky plaz.

0
Uložiť článok
Komentovať