foto: Nie je túra bez Štúra

Aj vás prekvapí, čo ukrýva malá dedinka Kluknava na Spiši.

Aj napriek tomu, že Slovensko je rozlohovo malou krajinou, tak mňa baví pri mojom cestovaní po našej krajine aj to, že aj v takej malej dedinke vie človek nájsť niečo mega a zrazu sa stane aj obyčajný výlet niečím špeciálny. Tak to bolo aj v dedinke Kluknava na Spiši, kde som objavil nádherné zrúcaniny.

Kluknava na Spiši

Táto dedinka na Spiši je známa aj tým, že je označovaná za stred tohto regiónu. V jej časti Štefanská Huta bola v minulosti prvá továreň v Európe na elektrolytickú výrobu medi. Táto továreň bola postavená v polovici 19. storočia a dlhé roky zabezpečovala ľuďom prácu z celého regiónu.

Zrúcaniny továrne v Štefanskej Hute

foto: Nie je túra bez Štúra

Dnes v Štefanskej Hute stoja už len zrúcaniny tejto továrne, ktoré však vyzerajú naozaj mega a aj napriek tomu, že sú už v horšom stave, tak majú svoje čaro. Neviem ako ty, ale mňa baví na zrúcaninách ako vyzerajú, aj keď ich už väčšina ľudí odpísala, ale aj to, že si môžem predstavovať ako vyzerali kedysi.

Ako sa k zrúcaninám dostať?

K zrúcaninám je ľahký prístup a tak si ich môžeš pozrieť aj zblízka. Môžeš prísť hlavnou cestou z Kluknavy, pešo sú to nejaké dva kilometre, alebo vystúpiť na železničnej zastávke Kluknava a odtiaľ je to k zrúcaninám len nejakých 10 minút chôdzou.

Tip: Vedľa zrúcanín býva aj starší pán, ktorý má od nich kľúče a rád ti zrúcaniny poukazuje aj zvnútra.

Hovorí sa, že vraj je to pri týchto zrúcaninách dosť romantické, aj keď ja antiromantik som si to akosi nevšimol. No tieto zrúcaniny patria v súčasnosti k vyhľadávaným miestam aj v rámci novomanželských fotografií. Takže možno na tom niečo bude.

Viac fotografií si pozri v našej galérii

A keď sa budeš chystať na výlet do Slovenského raja či na Spišský hrad, oplatí sa urobiť si zastávku aj v Kluknave a pozrieť si tieto zrúcaniny zblízka. Do komentárov môžeš napísať, v ktorej dedinke si naposledy objavil niečo zaujímavé ty.


„Po troch rokoch v zahraničí som dal výpoveď v práci a vrátil som sa späť na Slovensko. Založil som si cestovateľský blog Nie je túra bez Štúra a stal sa zo mňa turista vo vlastnej krajine. Snažím sa ukázať, že aj Slovensko má čo ponúknuť a výlet či dovolenka nemusia byť vždy len o pláži a mori…“


Pozri aj: Kalameny – V tomto termálnom jazierku na Slovensku sa okúpeš zadarmo, uprostred prírody a aj v zime

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )