Foto: Northern Ireland Office [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Natáčaniu seriálu Game Of Thrones sa štáb a protagonisti venujú takmer nepretržite. Pozrime sa na niekoľko faktov z ich života a sveta seriálu, o ktorých ste možno netušili.

Game Of Thrones si získal po celom svete státisíce fanúšikov, ktorí si ho okamžite zamilovali a teraz netrpezlivo čakajú na poslednú sériu. Ak ste jedným z nich, určite by vám nemali uniknúť tieto zaujímavé fakty zo sveta jedného z najdrahších a najsledovanejších seriálov súčasnosti. 

Ak ste pravým fanúšikom Game Of Thrones, tieto fakty by ste mali poznať. Pozrite sa na 25+ zaujímavostí o tomto obľúbenom seriáli.

Petra Dinklagea, ktorý stvárnil postavu Tyriona Lannistera, môžeme vidieť vo viac častiach, ako kohokoľvek iného. Z celkového počtu 67 epizód sa objavil až v 61.

foto: hbo.com

Počas natáčania 7. série na Islande, sa herci a štáb museli vyrovnať s neuveriteľne chladnou teplotou, ktorá niekedy klesla až na -28 stupňov Celzia. Nórsky herec Kristofer Hivju sa ale rozhodol postarať o svojich kolegov a zabezpečil im spodnú bielizeň od nórskej odevnej spoločnosti Devold.


Herci pri obsadzovaní do rolí museli prejsť zložitým procesom kastingov. V prípade Petra Dinklagea však bol výber jednoznačný. Bol jasným favoritom napríklad aj samotného Georga R.R. Martina. A že má nos na talenty, dokazujú aj ocenenia, ktoré sa podarilo hercovi za rolu Lannistera získať.


Gwendoline Christie, ktorá stvárnila úlohu Brienne z Tarthu prezradila, že natáčanie nebolo vždy jednoduché. Na natáčanie bojovej scény medzi ňou a The Hound sa pripravovala dvojmesačným tréningom.


Kit Harington a Rose Lesie sa stali manželmi 23. júna 2018 v Škótsku. Stretli sa a zblížili iba vďaka natáčaniu tohoto seriálu.


Lena Headey a Jerome Flynn, ktorí stvárnili úlohy Queen Cersei a Bronna pred natáčaním prešli zložitým rozchodom. Obaja mali vo svojich zmluvách klauzulu o tom, že sa nemôžu objaviť v spoločných scénach a dokonca sa ani stretávať počas nakrúcania.


Game of Thrones má tisíce fanúšikov po celom svete. Jedným z nich je napríklad aj Barack Obama. Po skončení 5. série dokonca kontaktoval tvorcov, aby sa opýtal na ďalší vývoj osudu Jona Snowa a dokonca sa mu podarilo vidieť epizódy 6. série ako prvému, ešte pred premiérou.

foto: hbo.com

Niektorí herci dokonca stvárnili viacero postáv. Jedným z nich je aj Dean-Charles Chapman, ktorý si v 3. sérii zahral Martyna Lannistera, no v neskorších epizódach sa objavil ako Tommen Baratheon.


Charakter postavy sadistického Joffreyho je kontrastný s tým hercovým. Jack Gleeson je v skutočnosti naozaj veľmi priateľská a milá osoba. A dokonca veľmi dobrým priateľom so Sophie Turner, s ktorou na obrazovkách nezažíva najbližšie vzťahy.


Game of Thrones patrí medzi najdrahšie televízne programy. Jeho rozpočet sa odhaduje až na 50 miliónov eur. To, že sa tvorcovia neustále snažia uspokojiť svojich fanúšikov svedčí aj rastúci rozpočet, ktorý sa pri 6. sérii vyšplhal až na neuveriteľných 90 miliónov eur.


Maisie Williams, ktorá si zahrala Aryu Stark hovorí, že fanúšikovia majú k nej často veľmi nezvyčajnú požiadavku. Chcú totiž, aby im napríklad zarecitovala celý zoznam mien, ktorý si Arya hovorila pred spaním.

foto: hbo.com

Okolo natáčania každej časti kolujú milióny. Preto nie je prekvapením, že každá maličkosť, ktorá sa v seriáli objavuje, je naozaj drahá. Dokonca aj skamenené vajcia draka, ktoré sme mohli vidieť v 1. sérii sú umeleckým dielom. Dokonca jedno z nich slúžilo ako svadobný dar pre autora knižnej predlohy Georgea R. R. Martina.


Jedna z najznámejších scén prvej série, ktorá určite utkvela v pamäti mnohým fanúšikom, je určite tá, v ktorej Daenerys je srdce. Herečka však priznala, že jej natáčanie nebolo vôbec príjemné a dokonca sa kvôli lepkavej umelej krvi prilepila o toaletu.


Thomas Brodie-Sangster mal v skutočnosti 22 rokov, no v seriáli stvárnil postavu iba 13- ročného Jojen Reeda.V júni 2014 sa zúčastnili kráľovná Alžbeta II. a princ Philip natáčania Game of Thrones v Belfaste. Kráľovná dostala možnosť, sadnúť si na Železný trón, avšak musela ju odmietnuť. Nemôže totiž sedieť na žiadnom cudzom tróne, dokonca ani v prípade, že ide iba o filmovú rekvizitu.

foto: commons.wikimedia.org Photo by Aaron McCracken/Harrisons 

Wilko Johnson, ktorý si zahral úlohu Ilyn Paynea, musel zo seriálu po druhej sérii odísť, pretože mu bola diagnostikovaná rakovina. Zatiaľ čo sa v knihách jeho postava objavuje aj v ďalších pokračovaniach, tu bol nahradený postavou Bronna.


Postava Daenerys mala v knižnej predlohe fialové oči. Avšak šošovky, ktoré nosila Emilia Clarke mali dopad na jej herecký výkon, tak tento detail tvorcovia odstránili.


V seriáli môžeme vidieť viacero postáv, ktoré nosia opasky s uzlom zakrúteným do spony. Tento uzol sa používal v stredoveku a je jedným zo symbolov anglického rádu.


Yara Greyjoy, ktorá sa objavila v druhej sérii sa v knihách pôvodne volala Asha. Tvorcovia seriálu sa asi rozhodli jej meno pozmeniť, aby nevznikol zmätok a diváci si ju nemýlili s Oshou. Avšak v nemeckej dabovanej verzii je zachované jej meno z knižnej predlohy.


Ďalšou rovnakou zmenou si musela prejsť aj postava Robert, ktorý sa v seriáli volal Robin, aby odstránili podobnosť s Robertom Baratheonom.


Na začiatku hrajú Carice van Houten a Liam Cunningham nepriateľov, Melisandru a Davosa Seawortha. Predtým sa už spoločne objavili vo filme Black Butterflies, kde stvárnili pár.


Cersei a Tyrion vedú medzi sebou konflikty napriek tomu, že sú súrodenci. V skutočnosti sú však herci Lena Headey a Peter Dinklage naozaj dobrými priateľmi. Okrem toho, že chodia na natáčanie spoločne, aj spolu bývajú.


Kráľovná Cersei bola fanúšikmi zvolená za najviac nenávidenú postavu. Herečka Lena Headey, ktorá ju stvárnila priznala, že nenávisť voči Cersei fanúšikovia často prenášajú aj na ňu samú. Často sa stretáva s urážkami a dokonca počas autogramiády na Comic Cone jej seriáloví fanúšikovia vytrhávali knihy z rúk, aby jej zabránili podpísať ich.

foto: hbo.com

Producenti David Benioff a DB Weiss priznali, že výroba seriálu je naozaj obrovským projektom. Prípravy a natáčanie prebiehajú počas celého roka. Samotná 5. séria sa natáčala v 5 krajinách sveta, počas 240 dní, so 166 hercami a pracoval na nej vyše tisíc členný štáb.


George R. R. Martin priznal, že niektoré charaktery postáv sú vo filme zobrazené dokonca precíznejšie a vypracovanejšie ako v jeho knižných predlohách.


Herečka Carice van Houten, ktorá stvárnila Melisandru, sa pôvodne mala uchádzať o úlohu Cersei Lannister. Konkurz na kráľovnú však zmeškala, pretože sa venovala natáčaniu filmu Intruders.

foto: hbo.com

Škótska whisky Johnnie Walker uviedla na trh špeciálnu edíciu White Walker, ktorá je inšpirovaná seriálom. Keď sa fľaša namrazí, objaví sa na nej nápis: „Winter is here.“

boredpanda.com
Príbehy
0
Komentovať (0)