Pixabay, flickr.com/Eskil Digernes

V Nórsku má už každé druhé nové auto elektropohon.

Hovorí sa, že elektrické autá sú budúcnosť. Ak sa teda chcete pozrieť, ako bude budúcnosť automobilovej dopravy vyzerať, urobte si výlet do Nórska. Autá s čisto elektrickým alebo hybridným pohonom tam tvoria už väčšinu, oproti klasickým spaľovacím pohonom. Môžu za to rôzne zvýhodnenia majiteľov týchto áut, ale aj uvedomelosť obyvateľov tejto 5 miliónovej krajiny.

Podľa najnovších údajov je viac ako polovica nových predaných áut elektrických. To znamená, že pohon tohto auta je zabezpečený len elektromotorom poháňaným energiou z batérií alebo z kombinácie spaľovacieho motora a elektromotora.

Tieto údaje pochádzajú z Nórskeho elbil.no kde sa pojednáva o otvorení novej nabíjacej stanice, ktorá bude obsahovať vyše 100 nabíjacích miest. Toto miesto je najmodernejšie svojho druhu v Nórskom Osle. Nachádzajú sa tam dve 50kW a stovka 22kW nabíjacích staníc. V noci, rezidenti parkujú a nabíjajú zadarmo. Cez deň platia klasické parkovacie poplatky a majú možnosť nabíjať s väčším výkonom za poplatok.

pixabay.com

Páčilo by sa vám, keby vám štát zvýhodnil mýtne poplatky, poplatky za parkovanie v meste, neplatili by ste dane tak, ako za spaľovacie motory? To všetko v pokrokovom Nórsku funguje. Koncom minulého roku tam bol zaregistrovaný stotisíci elektromobil. Pre porovnanie, na Slovensku ich je pár stoviek. Kúpil/a by si si takéto auto ty? Ak áno, čo by ťa k tomu viedlo?

Pozri aj: Dánsko nasleduje najlepších! Je schopné pokryť celú svoju krajinu veternou energiou

zdroj: interez.sk (LukášR), cleantechnica.com
0
Uložiť článok
Komentovať