inhabitant

Veterné elektrárne síce majú negatívne faktory, no získaná energia je maximálne čistá a obnoviteľná.

Vďaka inštalácii nového zariadenia veterných turbín bolo Dánsko nedávno schopné napojiť celú krajinu na jeden deň výlučne veternou energiou. Ako veľa krajín, aj Dánsko pokračuje v zavádzaní obnoviteľných zdrojov energie. Tento úspech navyše ukázal celému svetu, že je to reálne možné.

Článok pokračuje pod videom ↓

Krajiny na celom svete dnes robia obrovské pokroky v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Mnoho z nich investuje do čistej energetickej infraštruktúry, ktorá im umožňuje dodávať dostatok energie, na uspokojenie energetických potrieb. Dánsko je však o krok vpred. Už 22. februára tohto roku vytvorilo so svojimi veternými turbínami  dostatok energie na pokrytie celej krajiny, a to na jeden celý deň.

Možno budete prekvapení, ale dopomohol k tomu aj vietor. Tento obzvlášť veterný deň nechal turbíny, aby vygenerovali 97 gigawattov (GWh) energie. Až 70 z nich však pochádza z pobrežných veterných turbín a zvyšných 27 zo zariadení z otvoreného mora. Všetka energia vytvorená len z jedného obnoviteľného zdroja, stačí na to, aby pokryla priemerne 10 miliónov európskych domov.

Inhabitant

Všetko je to možné vďaka novému zariadeniu ,,offshore“ veterných turbín, ktorý bol dokonca schopný prekonať rekord v najväčšom množstve vytvorenej energie za 24 hodín pomocou samostatnej turbíny.

Veľa európskych krajín zdieľa podobné úspechy. Hovorca európskej asociácie pre veternú energiu povedal: ,,V roku 2016 sme všetci videli, že Veľká Británia bola poháňaná bez uhlia 12 hodín a 30 minút. Nemecko fungovalo dokonca až niekoľko dní pomocou obnoviteľných zdrojov a Portugalsko neostalo nič dlžné. Zvládlo existovať 4 dni na obnoviteľných zdrojoch. Vidíme, že Európa napreduje omnoho rýchlejšie ako ktokoľvek iný na svete.“ Škótsko je tiež krajinou, ktorá investovala do obnoviteľných zdrojov energie s veternými turbínami, ktoré by mohli poháňať každú domácnosť jeden celý mesiac.

Veterná energia poháňa aj elektrické vlaky v Holandsku

Spolupráca holandských železníc a energetickej spoločnosti Eneco v Holandsku už od 1. januára 2017 umožnila poháňanie elektrických vlakov len veternou energiou. Veterná energia je v Holandsku naozaj veľmi žiadaná. O tom svedčí aj fakt, že dopyt po nej prevyšuje ponuku. Rok 2018 mal predstavovať cieľ, kedy mali byť všetky vlaky zásobované elektrickou energiou z obnoviteľných zdrojov.

Najväčším prekvapením bolo to, že už v roku 2016 sa podarilo naplniť neuveriteľných 75% zo stanoveného cieľa. Vďaka tomu úspechu sa už koncom roka 2016 podarilo dosiahnuť 100% transformáciu. Od nového roka sú všetky elektrické vlaky v Holandsku poháňané veternou energiou. Cieľ sa teda podarilo dosiahnuť omnoho skôr, než bolo pôvodne plánované.

True Activits

Najdlhšia lopatka veternej turbíny na svete

Dve dánske firmy Adwen a LM Wind Power vytvorili svetový rekord. Ním sa stala najdlhšia lopatka veternej turbíny na svete a meria 88,4 metrov. Táto turbína má rotačný priemer 180 metrov a spolu s nominálnym výkonom 8 MW dosahuje najvyššiu hodnotu získanej energie za rok v tomto priemysle. Pri výrobe lopatky sa zamerali najmä na spoľahlivosť a kvalitu. Lopatka bola vytvorená pri optimálnej kombinácii materiálov. Firma verí, že sa jej tým podarí znižovať vyrobenú cenu energie (LCOE).

 

LM wind power

Dopyt po energii bol v posledných storočiach neuveriteľne veľkým problémom. Používanie fosílnych palív však prináša stále značné problémy. Jednou z alternatív riešenia tohto problému je najmä využívanie energie z obnoviteľných zdrojov. Jednou z možností je práve vietor, pomocou ktorého sa vyrába elektrická energia.

Pozri aj: Švédsko šokuje svet. Krajina budúcnosti recykluje natoľko, že už nemá takmer žiadny odpad

Interez.sk (Anna Zábojníková), futurism, com, lmwindpower.com, theguardian.com
Uložiť článok

Najnovšie články