Foto: ASFK

Rok 2019 sa blíži ku koncu.

Pri tejto príležitosti si referujeme najlepšie a najdôležitejšie diela, ktoré nám kinematografia poskytla. Samozrejme toto neobišlo ani slovenské a české projekty a preto sa pozrieme na najlepšie filmy, ktoré sa zrodili v blízkom okruhu.

V síti

ČSFD: 98 %

V sieti je dokumentárny film, ktorý rozpráva o pozoruhodnom a veľmi znepokojivom experimente. Trojica dospelých herečiek s detským vzhľadom si zahralo 12 ročné dievčatá, ktoré mali chatovať so sexuálnymi predátormi. V závere môžeme sledovať ich stret s predátormi, na ktorý dohliadala ochranka a skryté kamery. Film nesie veľmi silné posolstvo a brutálnu pravdu, od ktorej sa ťažko neodvracia pozornosť.

Afrika na Pionieri

ČSFD: 93 %

Film Afrika na Pionieri je prvou slovenskou road movie, ktorá bola nakrútená na motorkách. Partia chalanov sa vybrala zo Slovenska do Afriky na Pionieroch. Cestou narazili na rôzne prekážky, ako absencia paliva v púšti, tlačenie motoriek v etiópskych horách či podliehanie zákernej malárii.

Párty Hárd

ČSFD: 88 %

Medzi projekty, ktoré si určite zaslúžia zmienku, patrí aj netradičný film Party Hárd. Dielo režiséra Martina Pohla, ktorý vystupuje aj pod hudobným pseudonymom Řezník, rozpráva o troch spolužiakoch, ktorí sa snažia usporiadať najlepšiu párty, aby oslnili svoje vytúžené dievčatá.

Forman vs. Forman

ČSFD: 79 %

Forman vs. Forman je fantastický dokumentárny projekt, ktorý rozpráva o živote ikonického režiséra Miloša Formana. Tento český rodák, ktorý sa za komunistického režimu presídlil do Spojených štátov, dal svetu filmy ako Amadeus či Prelet nad kukučím hniezdom.

Nech je svetlo

ČSFD: 79 %

Slovenský film nech je svetlo je príbehom otca pracujúceho v Nemecku, ktorý sa počas Vianoc vracia domov. Tu však zisťuje, že jeho najstarší syn sa zaplietol s polovojenskou mládežníckou organizáciou. Milan sa tak dozvedá pravdu o svojom synovi, o svojej rodine, no aj o sebe samom.

Amnestie

ČSFD: 70 %

Film Amnestie režiséra Jonáša Karáska hovorí o udalostiach, ktoré sa odohrali v leopoldovskej väznici po nežnej revolúcii. Prezident Václav Havel vyhlásil v roku 1990 amnestie, ktoré sa však netýkali niekoľkých ťažkých zločincov. Tí sa rozhodli usporiadať vzburu a väznicu obsadili. Film za hviezdneho obsadenia rozpráva o týchto udalostiach a následkoch, ktoré zanechali na spoločnosti.

Teroristka

ČSFD: 63 %

Česká komédia Terorista rozpráva o Marii, učiteľke na dôchodku, ktorej dôjde trpezlivosť. V boji proti miestnemu strojcovi zla jej nepomôže ani starostka a tak sa rozhodne vybaviť s ním účty po svojom. Čoskoro však zisťuje, že vražda nie je náročná len morálne, ale aj na prevedenie.

Trhlina

ČSFD: 57 %

Trhlina je dielom režiséra Petra Bebjaka, ktorý stojí napríklad aj za vznikom mimoriadne úspešnej Čiary. Film je adaptáciou knižnej predlohy spisovateľa Jozefa Kariku, ktorého si vo filme zahral Juraj Loj. Príbeh rozpráva o záhadných zmiznutiach v pohorí Tribeč. Pátranie v týchto lesoch spočiatku pôsobí, ako nevinná zábava, no za chvíľu sa zmení na tragédiu.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )