Foto: Profimedia

Atrakcia bola lákadlom zábavného parku, museli ju však zatvoriť.

Japonci majú na konte niekoľko technologických prvenstiev. Okrem iného tiež vymysleli a postavili najrýchlejšiu horskú dráhu na svete a boli v tom úplne prví. Svoju svetoznámu atrakciu v zábavnom parku Fuji-Q Highland Park ale museli náhle zatvoriť. Dôvodom boli početné zranenia, ku ktorým počas jazdy na tomto „kolotoči“ dochádzalo.

Názov Do-Dodonpa zrejme mnohým nič nehovorí. Ide však o meno zábavnej atrakcie v japonskom zábavnom parku, ktorý sa pýši prívlastkom „najrýchlejšia na svete“. A skutočne je to tak. Táto hovorovo húsenková alebo horská dráha totiž dokáže len v priebehu 1,9 sekundy nabrať plnú rýchlosť až neuveriteľných 172 km/h.

Táto atrakcia bola dlhé roky lákadlom zábavného parku Fuji-Q Highland Park v Japonsku, no ako najnovšie informuje portál Unilad, manažment ju musel náhle zatvoriť. Dôvodom bolo množstvo vážnych zranení, ku ktorým na nej dochádzalo.

Foto: Profimedia

Po návšteve horskej dráhy skončili polámaní

Do-Dodonpa bola v prevádzke takmer 20 rokov a nikdy predtým na nej k nehodám nedochádzalo. Len od decembra 2020 však bolo do dnes hlásených minimálne 6 vážnych zlomenín, ktoré návštevníci horskej dráhy počas jazdy utrpeli. Išlo predovšetkým o zlomeniny končatín, no podľa informácií webu Vice štyria jazdci utrpeli aj vážne zlomeniny chrbta či krku.

Ako návštevníci atrakcie utrpeli tieto zranenia, nie je známe, nepodarilo sa to zistiť ani dodatočným vyšetrovaním. Dokonca ani dôkladná technická obhliadka nepreukázala žiadne problémy so samotnou atrakciou. Zostáva tak veľkou záhadou, ako si návštevníci mohli tieto zranenia privodiť.

Atrakcia rýchla ako vesmírna raketa

Profesor architektúry Naoya Miyasato však webu Vice vysvetlil, že za zlomeninami by mohlo byť práve rýchle zrýchlenie. Vo svojom vrchole Do-Dodonpa prekonáva trojnásobok gravitačnej sily, čo je zhruba podobné, ako keď astronauti štartujú do vesmíru raketou. Ak návštevník tejto atrakcie nedokáže toto rapídne zrýchlenie vydržať, utrpí zranenia.

Samozrejme, problematickí môžu byť aj samotní jazdci na dráhe. Mnohí totiž nedodržiavajú pravidlá a to, ako sedia, respektíve nesedia, môže spomínané zranenia spôsobiť. Všetci zo zranených účastníkov však podľa vyšetrovania sedeli tak, ako mali. Ich zranenia tak aj naďalej zostávajú viac-menej záhadou. Najrýchlejšia horská dráha na svete zároveň zostáva aj naďalej zatvorená, dokým sa nepodarí zistiť bližšie príčiny zranení.

Unilad, Vice, Profimedia
Uložiť článok

Najnovšie články