Foto: TASR

K vytvoreniu pocitu bezpečia a prijatia LGBTI+ komunite nepostačia iba prázdne gestá a deklarácie, ale treba aj konať.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová je sklamaná, že napriek deklarovanej podpore poslancov zákon o partnerskom spolužití v parlamente nenašiel pri hlasovaní dostatočnú podporu. Skonštatovala, že k vytvoreniu pocitu bezpečia a prijatia LGBTI+ komunite nepostačia iba prázdne gestá a deklarácie, ale treba aj konať. Uviedla to na sociálnej sieti.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Našu spoločnosť neohrozuje láska dvoch ľudí rovnakého pohlavia ani ich partnerský vzťah. Naša spoločnosť dopláca na ľahostajnosť a necitlivosť, keď ani takáto hrozná tragédia nepohne dostatočným počtom poslancov a poslankýň, aby urobili potrebný a správny krok. V ústrety pozostalým, komunite aj nám všetkým,“ uviedla prezidentka. Útoky z nenávisti sú podľa nej útokom na bazálne hodnoty spoločnosti a v tomto zmysle sa týkajú všetkých.

Ako komentovala, bezprostrednou reakciou na vraždu z nenávisti spoločnosť ukázala, že súcití s komunitou LGBTI+. Významná časť spoločnosti podľa nej považuje za samozrejmé, že ľudia z tejto komunity majú byť prijatí a cítiť sa rovnako bezpečne ako ktokoľvek z nás.

„Zákon o partnerskom spolužití mohol byť prvým krokom v ústrety,“ podotkla Čaputová. „Neviem, ako chceme prispieť k pocitu bezpečia a prijatia našich spoluobčanov, keď sa budú poslanci báť aj obyčajnej notárskej zápisnice,“ dodala.

Poslanci neposunuli návrh do druhého čítania

Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu neposunuli do druhého čítania návrh novely Občianskeho zákonníka z dielne SaS, ktorou sa mal zaviesť inštitút partnerského spolužitia. Návrh mal podľa SaS zlepšiť legislatívu v oblasti majetkových práv týkajúcu sa osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.

Partnerské spolužitie malo byť možné podľa návrhu uzavrieť medzi dvoma osobami rôzneho pohlavia, ako aj medzi osobami rovnakého pohlavia. Zaviesť navrhovali oprávnenia v prospech spolužijúcich partnerov v oblasti dedenia, informovanosti o zdravotnom stave, ako aj pri nároku na ošetrovné.

Zo 133 prítomných poslancov hlasovalo za návrh 50, proti bolo 37, zdržali sa 15 poslanci a 31 nehlasovalo.

Uložiť článok

Najnovšie články