Foto: Kaolínový lom v Neřveni (s povolením Centrum Caolinum)

Pri obci Nevřen sprístupnia pre verejnosť unikátny podzemný lom.

Len pár kilometrov od Plzne sa nachádza unikátna technická pamiatka, o ktorej ste však s veľkou pravdepodobnosťou nikdy ani nepočuli. Niekoľko stoviek chodieb unikátnej kaolínovej bane v obci Nevřen sa ale teraz môžu stať veľkým lákadlom turistov. Unikátny podzemný svet bývalej bane, ktorý poslúžil filmárom na stvárnenie pekla bude totiž konečne otvorený pre širokú verejnosť. 

Obec Nevřen sa nachádza asi 15 km severozápadne od mesta Plzeň. V jej okolí sa nachádza niekoľko povrchových aj podzemných lomov kaolínu. Ide o svetlú horninu, ktorá vznikla rozkladom hornín bohatých na živec. Kaolín je hlavnou zložkou pri výrobe porcelánu , keramiky, dlaždíc a keramiky a práve Česko, spolu s Ukrajinou patria medzi jeho najväčších producentov. Ťažba v obci Nevřen síce skončila už pred viac ako storočím, no miestne bane ostávajú pre ľudí lákadlom dodnes.

Ťažba kaolínu v Nevřeni začala už v roku 1870. Pôvodne išlo len o povrchovú ťažbu, no potom ako sa zistilo, že ložiská kaolínu siahajú hlbšie ako sa predpokladalo začalo sa raziť hlbšie do zeme. Z pôvodnej ručnej ťažby sa tak postupne prechádzalo na ťažbu s pomocou konskej sily a nasledovne aj na mechanizovanú ťažbu. Koncom 19. storočia však bola ťažba pre zlý stav ciest a železničnej dopravnej infraštruktúry zastavená a nebola už nikdy obnovená.

Foto: Kaolínový lom v obci Nevřen (s povolením Centrum Caolinum)
Foto: Kaolínový lom v obci Nevřen (s povolením Centrum Caolinum)

Podzemné bane v okolí Nevřeni už teda na ťažbu nikdy neslúžili. Najmä v posledných rokoch však lákali množstvo turistov. Podzemné chodby boli síce z dôvodu bezpečnosti pre verejnosť uzavreté, no napriek tomu sa našli takí, ktorí zákaz vstupu nerešpektovali. Minulý rok bol do podzemného sveta vytvorený nový vchod, ktorý poslúžil filmárom pri natáčaní rozprávky Čertí brko. Podzemný lom pri Nevřeni v nej poslúžil ako domov Lucifera a predstavoval rozprávkové peklo.

Foto: Kaolínový lom v obci Nevřen (s povolením Centrum Caolinum)

Novovytvorený vstupný portál sa rozhodlo využiť miestne multifunkčné spoločenské Centrum Caolinum. Po dlhých rokoch sa im podarilo dosiahnuť to, o čom sa hovorilo už dávno. Aj vďaka novému vstupnému portálu bude kaolínový podzemný lom sprístupnený širokej verejnosti. Centrum Caolinum nám telefonicky potvrdilo, že oficiálne otvorenie prebehne už 14. júna. Verejnosti však v tento deň podzemný svet k dispozícii ešte nebude.

Foto: Kaolínový lom v obci Nevřen (s povolením Centrum Caolinum)
Foto: Kaolínový lom v obci Nevřen (s povolením Centrum Caolinum)

Pre verejnosť sa brány kaolínového lomu otvoria po prvý raz 15. a 16. júna pri príležitosti konania festivalu Industry Open, ktorý je zameraný na technické pamiatky Plzeňského kraja. Podzemný lom však bude pre verejnosť prístupný aj po skončení festivalu. Oficiálne otváracie hodiny ako aj vstupné budú zverejnené na stránke Centra Caolinum.

Foto: Kaolínový lom v obci Nevřen (s povolením Centrum Caolinum)

Centrum Caolinum chce návštevníkom sprístupniť viac ako 300 metrov chodieb podzemného sveta. Prehliadka, ktorá by mohla trvať asi 45 minút bude zrejme spojená s výkladom histórie ťažby kaolínu v okolí obce Nevřen. Najväčším lákadlom bude pre turistov nepochybne 12 metrov vysoká sieň a ďalšie unikátne priestory netradičnej, vďaka kaolínu bielej bane.

CentrumCaolinum, novinky.cz