Foto: Martin Schachermayer, Davis Staedtler

Pod zemským povrchom sa často ukrývajú hotové divy. Tieto lokality u našich susedov by vám rozhodne ujsť nemali.

Pekné slnečné dni nás konečne začínajú vyháňať von. Po dlhej zime prišiel čas opäť spoznávať zaujímavé miesta a prírodné či historické pamiatky. Slnečných dní si ale v najbližších mesiacoch užijeme ešte dosť. Dnes vám preto ukážeme 10 zaujímavých miest v blízkosti slovenských hraníc, kde si veľa Slnka neužijete. Všetky majú totiž jednu vec spoločnú a to, že sa nachádzajú pod zemou. To im však na atraktivite neuberá, skôr naopak.

Wieliczka, Poľsko – cca 100 km

Čím iným otvoriť dnešný zoznam, ako svetoznámou soľnou baňou Wieliczka, ktorá sa nachádza len pár kilometrov od mesta Krakov. V tejto jednej z najstarších soľných baní na svete nájdete celkom 9 podlaží, ktoré ukrývajú priestory, aké ste doposiaľ určite nevideli. Nájdete tu totiž niekoľko unikátov. Podzemné jazero, obrovskú kaplnku či najhlbšie položené toalety na svete. No a okrem toho sa samozrejme zoznámite s jedinečnou históriou ťažby soli v tomto regióne.

The Wieliczka Salt Mine (Polish: Kopalnia soli Wieliczka)

Smocza Jama, Poľsko – cca 120 km

Ak by ste už zavítali do Wieliczky rozhodne by ste nemali obísť ani samotný Krakov. Nájdete tu aj ďalší podzemný priestor, ktorý sme zaradili do nášho zoznamu. Je ním jaskyňa Smocza Jama známa aj ako Jaskyňa Wawelského draka, ktorá sa nachádza priamo pod známym hradným komplexom v centre Krakova a patrí medzi najznámejšie poľské jaskyne. Podľa legendy tieto vápencové priestory v minulosti obýval drak – symbol Krakova, no pravdou je, že sa v tejto jaskyni nachádzala hradná krčma a nevestinec.

Krakòw - Wawel

Punkevní jeskyně, Česko – cca 110 km

Najnavštevovanejšia jaskyňa Českej republiky leží v srdci Moravského krasu len pár kilometrov od Brna. Je jedinou českou jaskyňou s podzemnou plavbou, no to nie je ani zďaleka jediné, čo môže návštevníkom ponúknuť. Prehliadková trasa totiž prechádza priamo dnom 138 metrov hlbokej priepasti Macocha, ktorá dostala svoj názov podľa tragickej povesti (pravdepodobne založenej na skutočných udalostiach). Tú vám však už vyrozpráva sprievodca pri vašej najbližšej návšteve.

The Macocha Abyss bottom

Sloupsko-šošůvské jeskyně, Česko – cca 110 km

Systém jaskýň s názvom Sloupsko-šošůvské jeskyně taktiež nájdete v Moravskom kraji, dokonca len neďaleko obľúbenej Punkevní jeskyně. Tá však akoby zožala všetku slávu Moravského krasu a preto túto lokalitu až tak veľa Slovákov možno nepozná. Rozhodne je však aj tu čo obdivovať. Systém Sloupsko-šošůvských jaskýň vám totiž ukáže hneď niekoľko prepojených dielčích priestorov s typickou zaujímavou farebnou kvapľovou výzdobou. Azda najznámejšia je Eliškina jaskyňa, ktorá je vychýrená najmä pre výbornú akustiku a dokonca sa v nej občas organizujú aj koncerty komornej hudby. Ukážku takéhoto predstavenia počas prehliadky určite zažijete.

Sloupsko Šošůvské jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně, Česko – cca 70 km

Zbrašovské aragonitové jaskyne sú chránené územie neďaleko slovenských hraníc s celoeurópskym významom. Okrem unikátnej a vzácnej aragonitovej výzdoby je predmetom ochrany aj jedinečný ekosystém, ktorý sa na prostredie jaskyne a jej okolia viaže. Okrem samotnej prehliadky systému aragonitových jaskýň na tomto mieste môžete navštíviť aj najhlbšiu zatopenú priepasť na svete. Neďaleko jaskyne sa totiž nachádza Hranická priepasť, v ktorej sa výskumníkom stále nepodarilo dostať na dno. Doposiaľ sa ich merania dostali len 404 metrov do útrob Zeme.

IMG_1081

Znojemské podzemie – cca 88 km

4 poschodia a 27 kilometrov. Tieto parametre robia zo Znojemského podzemia najväčší systém podzemných chodieb v celej Českej republike. Podzemné priestory vznikli na prelome 14. a 15. storočia, keď mesto zažívalo svoje najlepšie obdobie. Pod každým domom tak vznikali podzemné priestory, ktoré už majitelia využívali na to, čo momentálne potrebovali. Tieto pivničné priestory však boli navzájom poprepájané a výsledkom je teda sieť chodieb a podzemných miestností, ktoré sa nachádzajú pod celým historickým centrom mesta.

DSC_7664 Znojmo_Znojemske podzemi_vyusteni do kanalu na chodniku

Protiatómový kryt 10-Z, Česko – cca 75 km

Protiatómový kryt 10-Z nájdete priamo v moravskej metropole Brno. Priestor vznikol už počas druhej svetovej vojny rukami nacistov, ktorí v týchto miestach vybudovali protiletecký kryt. Neskôr, v čase socializmu, boli priestory inovované a prebudované na útočisko pred možným atómovým útokom pre 500 ľudí. V súčasnosti kryt 10-Z slúži ako múzeum a ponúka zaujímavú prehliadku tohto netradičného priestoru. V ponuke je však aj možnosť prežiť v kryte celých 24 hodín spolu s vypracovaným scenárom. Takýto netradičný zážitok určite stojí za zváženie.

Tunnel near reception

Seegrotte, Rakúsko – cca 82 km

Len pár kilometrov za Viedňou nájdete skutočný unikát. Je ním najväčšie podzemné jazero v Európe, Seegrotte, ktoré sa nachádza v rovnomennej jaskyni. Toto miesto neďaleko obce Hinterbrühl pritom vzniklo celkom náhodou, nešťastím ku ktorému došlo v roku 1912. Pri plánovanom odstrele v pôvodne sadrovej bani totiž došlo k mohutnému zatopeniu banských priestorov. 20 miliónov litrov vody tak vytvorilo pár kilometrov od hlavného mesta Rakúska nevídaný úkaz, ktorý už desaťročia obdivujú turisti z celého sveta.

Runaway Car

Viedenská kanalizácia, Rakúsko – cca 65 km

Vo Viedni nájdete aj ďalšiu podzemnú atrakciu, ktorá síce nepatrí k tým najznámejším, no určite si nájde svojich priaznivcov. Je ňou systém chodieb a tunelov starej Viedenskej kanalizácie, ktorý v čase svojho vzniku patril medzi najkomplexnejšie a najdokonalejšie kanalizačné systémy v celej Európe. Pre verejnosť je otvorená len malá časť tohto podzemného bludiska a to práve tá, ktorá sa spája s kultovým britským povojnovým filmom The Third Man. Práve v týchto priestoroch sa totiž film netradičného žánru noir natáčal.

Underground Vienna

Jaskyňa Baradla, Maďarsko – cca 1 km

Jaskyňa Baradla je sestrou najväčšej jaskyne Slovenského krasu na našom území Domice. Nachádza sa teda doslova pár krokov od našich hraníc. Prečo by ste teda navštevovali tú na strane našich susedov? Baradla v skutočnosti svojou kvapľovou výzdobou patrí medzi najväčšie a najkrajšie európske jaskyne. Na výber máte navyše niekoľko možných trás rozdelených podľa náročnosti – od najľahších vhodné aj pre tých najmenších až po dobrodružné, ktoré rozhodne nie sú určené len tak pre kohokoľvek. A posledný argument, ktorý vás možno presvedčí. Služby na maďarskej strane jaskynného systému sú údajne na celkom inej úrovni ako u nás. To je už raz také slovenské.

Aggteleki cseppkőbarlang

Pozri aj: Les meniaci sa na jazero či najväčšie termálne kúpele v Európe. 10 unikátnych miest, ktoré sa nachádzajú v blízkosti našich hraníc

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )