#TalkToMe

Pri pohľade do kalendára či na stupnicu teplomera je nám jasné, že leto sa nezadržateľne blíži. Aj keď mnohí sa už na teplé letné dni veľmi...

Pri pohľade do kalendára či na stupnicu teplomera je nám jasné, že leto sa nezadržateľne blíži. Aj keď mnohí sa už na teplé letné dni veľmi tešíme, nepríjemná súčasť tohto obdobia je, že naše byty a domy sú prehriate a je tam veľmi teplo. Tento problém sa dá efektívne odstrániť pomocou rôznych klimatizačných jednotiek, ktoré teplotu vzduchu upravujú podľa našich požiadaviek a kritérií. Ak ale klimatizáciu nemáte či nechcete investovať stovky ba až tisíce eur do jej kúpy, máme pre vás jedno jednoduché účinné riešenie, ktoré vás nebude nič stáť a počas horúcich letných dní ho určite oceníte.

Projekt nazvaný Eco-Cooler ukázal, ako si môže každý pomocou niekoľkých obyčajných PET fliaš a kusu kartónu vyrobiť vlastnú klimatizáciu. Táto „klimatizácia“ zožala veľký úspech v rozvojových krajinách a používa sa už vo viac ako 25-tisíc  príbytkoch v Bangladéši.

Ako na to?

Výroba takejto „klimatizačnej jednotky“ je skutočne veľmi ľahká. Najprv je potrebné vytvoriť otvory do kartónu. Otvory by mali byť dostatočne široké, aby  bolo možné do nich zasunúť hrdlo fľaše. Samozrejme, je možné použiť aj odolnejší materiál ako kartón, keďže ten sa v prípade dažďa ľahko znehodnotí.

#TalkToMe
#TalkToMe

V ďalšom kroku je potrebné plastové fľaše rozstrihnúť na polovicu. Vhodné je tiež urobiť otvor do vrchnákov, ktoré budú slúžiť na prichytenie fliaš.

#TalkToMe
#TalkToMe

Teraz už len stačí „klimatizáciu“ poskladať. Fľaše je potrebné zasunúť do otvorov v kartóne a z druhej strany na ne naskrutkovať uzávery, čím sa fľaše ku kartónu prichytia a nebudú vypadávať.

#TalkToMe
#TalkToMe

Nakoniec stačí už len umiestniť kartón s fľašami na vonkajšiu stranu okna, a to tak, že odrezané časti fliaš smerujú von z miestnosti a hrdlá fliaš zase do miestnosti.

#TalkToMe
#TalkToMe

Čím sú fľaše v kartóne umiestnené viac natesno, tým lepšie. Asi najvhodnejšie je použiť fľaše s objemom 2 litre, keďže čím väčší je priemer fľaše, tým je chladiaci efekt citeľnejší.

Na akom princípe to funguje?

Všimli ste si niekedy, že keď fúkate do slamky, tak vzduch na konci je chladnejší? Alebo keď fúkate vzduch cez našpúlené pery, tak je takisto chladnejší oproti tomu, ako keby ste dýchali s otvorenými ústami? Úplne rovnaký princíp je využitý aj v tomto prípade. Horúci vzduch, ktorý prichádza zvonku, prechádza cez hrdlo fľaše, kde sa priemer zužuje a na druhom konci vychádza chladnejší.

eco-cooler.com
eco-cooler.com

[shc_shortcode class=“shc_mybox“]

Autori projektu tvrdia, že takáto „klimatizácia“ dokáže ochladiť vzduch v miestnosti o 5 stupňov. To síce nevyznieva ako veľa, no v horúcich letných dňoch môže mať aj 5 stupňov zásadný vplyv.

Páči sa nám jednoduchosť a nápaditosť projektu a to, že za jeho výrobu neutratíte ani euro, určite tiež stojí za pozornosť. Ak sa vám nechce vyrábať takúto veľkú „klimatizáciu“, môžete si vyrobiť jej menšiu verziu. Tú môžete umiestniť napríklad pred zapnutý ventilátor. Efekt chladenia bude rovnaký. Ak sa rozhodnete pre kúpu výkonnejšieho zariadenie, môžete sa nechať inšpirovať napríklad týmto porovnávacím testom mobilných klimatizácií.

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články