Foto: Facebook.com (banskastiavnica.travel)

Mesto zistilo, že zvyšovanie cien parkovného ľudí od využívania áut v centre neodrádza.

O možnej pešej zóne na Námestí svätej Trojice sa v Banskej Štiavnici hovorí už roky. Lokalita v súčasnosti aj počas turistickej sezóny s výnimkou niekoľkých kultúrnych podujatí pripomína veľké parkovisko s asi 60 miestami na státie.

Znie to neuveriteľne, ale Banská Štiavnica nemá pešiu zónu. Srdcom mesta, kadiaľ sa prechádzajú turisti, tak prúdi aj akákoľvek doprava. Do jej čarovného centra sa teda bez problémov dostaneš autom alebo na motorke.

Aj keď ti to pri príchode do mesta, keď hľadáš ubytovanie, uľahčí život, neskôr ako turista, ktorý nasáva atmosféru striebornej Štiavnice, budeš celú situáciu zrejme vnímať inak.

Foto: Wikimedia commons

Mesto sa však problém s autami v meste snaží riešiť. Pešia zóna na námestí sv. Trojice je stále aktuálnou témou, pretože ide o historicky vzácne centrum mesta, ktoré je potrebné chrániť pre jeho jedinečnosť. Zámer mesta je už roky jednoznačný – vytvoriť pešiu zónu. Na odľahčenie dopravnej situácie v centre sa najskôr použilo zvyšovanie cien parkovného.

Kedysi sa tu mohlo 1 hodinu parkovať za 50 centov, teraz je cena 2 eurá. Ľudí to však od využívania auta v historickom meste priveľmi neodrádza a situácia tak stagnuje, nakoľko sa stále prejavuje prílišná pohodlnosť ľudí. Aj keď mesto podľa TA3 na parkovnom zarobilo o 30-tisíc eur viac ako minulý rok, situácie veľkým počtom áut v meste si nijak nezmenila.

Ďalším krokom má byť preto vybudovanie pešej zóny. Mesto v spolupráci so Slovenskou technickou univerzitou vypracovalo štúdiu, podľa ktorej by sa parkovacie miesta na Trojičnom námestí mali na jednej strane úplne zrušiť. Zaniklo by 36 miest, náhradné parkovisko by vzniklo až za Trojicou, pri takzvanej Centrálke. Pešiu zónu by od premávky oddeľovali kvetináče, lavičky a retiazka.

Na novovzniknutej pešej zóne by sa mohli nachádzať stánky či kaviarne, v ktorých by si na prechádzke kopcovitými uličkami mohli ľudia oddýchnuť, posedieť na káve a vychutnať si atmosféru historického centra bez zbytočného obchádzania všadeprítomných áut.

Pozri aj: Tento ostrov na Oravskej priehrade je európskym unikátom. Slanický ostrov umenia patrí medzi najvýznamnejšie turistické atrakcie na Orave

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )