Foto: Pixabay

Novozélandskí vedci zaznamenali masívnu morskú vlnu, ktorá je podľa nich najvyššou, akú sa dosiaľ podarilo zdokumentovať na južnej pologuli.

Vlnu s výškou 23,8 metra zamerala bója na neobývanom novozélandskom ostrove Campbell Island v Južnom oceáne, informovala v piatok stanica BBC.

Táto vlna svojou výškou prekonala vlnu vysokú 22 metrov, zaznamenanú v roku 2012 južne od austrálskeho štátu Tasmánia. Na severnej pologuli však boli zaznamenané ešte väčšie vlny.

Meteorologická služba Nového Zélandu (MetService) inštalovala pri ostrove Campbell Island bóju na solárny pohon v marci. Daná oblasť je známa intenzívnou búrkovou činnosťou, avšak vlny sa tam predtým dali merať iba problematicky.

Vlnu s výškou osemposchodovej budovy vyvolala výrazná tlaková níž a vietor s rýchlosťou 65 námorných uzlov, uviedol oceánograf MetService Tom Durrant.

Foto: Pixabay

Zmienená bója pracuje každé tri hodiny po dobu 20 minút. Podľa Durranta je možné, že búrka vygenerovala aj vyššie vlny, ktoré však neboli zaregistrované.

Svetová meteorologická organizácia (WMO) nevedie oficiálne záznamy o výške jednotlivých vĺn. Namiesto toho pracuje s veličinou nazývanou signifikantná výška vlny (SWH), definovanou ako aritmetický priemer výšky tretiny najvyšších vĺn pozorovaných za určitý čas.

Počas spomínanej búrky pri Novom Zélande bola nameraná signifikantná výška vlny 14,9 metra. Na severnej pologuli podľa MetService bója v minulosti namerala SWH až 19 metrov

Pozri aj: Pred takmer rokom 100 metrová tsunami zdevastovala mesto v Grónsku. Ako vzniká takáto mega-vlna?

Príbehy
0
Komentovať (0)