Foto: Youtube

Čo spôsobilo mega-tsunami v Grónsku?

Väčšina tsunami vĺn vzniká po silnom zemetrasení pod hladinou mora, ale aj po podmorskom zosuve. Práve tým dôjde k presunu obrovského množstva vody a vytvoria sa masívne vlny, teda tsunami, ktoré čím sú bližšie k pevnine, tým väčšiu silu získavajú. Väčšina najsilnejších zemetrasení na svete spôsobila toto vodné peklo.

Paradoxné však je že, takzvané mega-tsunami nie sú ničivejšie, sú to len akési sesternice silných a ničivých tsunami, pretože ide o veľké množstvo vody –  vulkán, horu alebo aj asteroid, záleží od množstva vody. Okrem asteroidu vytvárajú prvé dva druhy náhle vlnobitie, ktoré je však relatívne lokálne a nepresúva sa na iné miesta. Ich výška však niekoľkonásobne prevyšuje klasické tsunami. Nemôžeme im však uprieť to, že na malej škále sú tieto vlny devastujúce.

tsunami

Jedna z takýchto mega-vĺn zasiahla ostrov Thera, dnes známy ako Santorini, keď na ňom došlo k výbuchu sopky a väčšina ostrova sa prepadla do Egejského mora. Následná mega-tsunami vyhladila väčšinu minojskej civilizácie na ostrove. Rovnaký scenár sa udial aj v roku 1792, keď vybuchla známa japonská sopka Unzen. Po tom, ako celý južný svah spadol do oceánu, mega-tsunami zabila 15-tisíc ľudí, ktorí žili v zálive.

Jedna z najväčších mega-tsunami vĺn, ktorá bola kedy zaznamenaná, zasiahla pobrežie 17. júna tohto roka. Táto 100-metrová vlna zdevastovala malé grónske mestečko Nuugaatsiaq. Sformovala sa po zosuve pôdy a odtrhnutí množstva skál. Zosuv bol tak obrovský, že v blízkych oblastiach vyvolal zemetrasenie s magnitúdou 4,1 Richterovej stupnice.

Otázkou však je, čo tento zosuv spôsobilo. V oblasti nedošlo k žiadnej tektonickej aktivite, teda zemetrasenie nie je príčinou. Jedna z možností je, že kvôli veľmi teplým letám sa roztopila predtým zamrznutá voda a oslabila útes natoľko, že sa obrovské balvany doslova odtrhli. Potenciálne tak môžeme viniť klimatické zmeny, no na takéto závery je ešte priskoro. S určitosťou však môžeme povedať, že čím väčšie klimatické zmeny nastanú, tým viac mega-tsunami bude vznikať.

Pozri aj: Už sa tomu nedá zabrániť. Kolosálny ľadovec veľký ako Nitriansky kraj, sa o pár dní odtrhne

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať