Foto: Chimborazo (Bernard Gagnon [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)

Najvyššou horou sveta je sopka Chimborazo. Ak pozmeníme definíciu.

Roky sme sa v školských laviciach učili, že najvyššou horou sveta je Mount Everest v Himalájach. Špekulanti neskôr tvrdili, že to pravda nie je a havajská sopka Mauna Kea je ešte o niečo vyššia, akurát to nevidíme. Jej základňa totiž leží pod hladinou Tichého oceánu. Ak by sme chceli do tejto problematiky ešte trochu zavŕtať zistíme, že najvyššou horou Zeme je ekvádorská Chimborazo.

Článok pokračuje pod videom ↓

Chimborazo je najvyššou horou Ekvádoru. Je to masív, dnes už vyhasnutého supervulkánu s celkom piatimi vrcholmi, pričom ten najvyšší siaha do výšky 6 263 metrov nad hladinu mora. Nachádza sa na hranici medzi západnými a východnými Kordillermi asi 150 km južne od hlavného mesta Quito. Za dobrej viditeľnosti je vysokú horu vidieť až z pobrežia Pacifiku z ekvádorského prístavného mesta Guayaquil.

Foto: Chimborazo (Bernard Gagnon [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)

Chimborazo sa nachádza aj na štátnom znaku Ekvádora a síce tu teploty v priemere takmer nikdy neklesajú pod 15°C, vrchol vyhasnutej sopky je kompletne pokrytý ľadovcom. A síce nie je najvyšším vrcholom Ánd, na sever sa od neho už v Amerike vyšší vrchol nenachádza. Okrem toho patrí ekvádorskej sopke aj iné zaujímavé prvenstvo. Z istého uhľa pohľadu je práve Chimborazo „najvyšším“ vrcholom Zeme.

Foto: Vlajka Ekvádoru, na štátnom znaku hora Chimborazo (President of the Republic of Ecuador, Zscout370 [Public domain], via Wikimedia Commons)

Tri najvyššie vrcholy

Ktorý vrchol je teda najvyšším vrcholom Zeme? Všetko záleží od toho, ako sa na túto otázku pozrieme. Ak ako výšku zoberieme výšku nadmorskú, teda vzdialenosť od hladiny mora, jednoznačným víťazom je Mount Everest. Ak však zoberieme do úvahy aj to, čo sa nachádza pod hladinou mora a pozrieme sa na celkovú „dĺžku“ kopca, potom vyhráva havajská sopka Mauna Kea, ktorá má síce nadmorskú výšku 4 205 m.n.n., no pod hladinou oceánu siaha ešte do hĺbky 5 km. Ak však zoberieme celkovú vzdialenosť od centra Zeme najvyššia je sopka Chimborazo.

Foto: NOAA

Všetko je o sploštení

Ak budeme výšku vnímať ako vzdialenosť bodu od stredu našej planéty, potom je ekvádorská sopka o viac ako 2 000 metrov vyššia ako Mount Everest. V dôsledku rotácie Zeme okolo vlastnej osi je totiž naša planéta na póloch sploštená a rovníkový priemer je približne o 42 dlhší ako priemer polárny. V jednoduchosti povedané, sú všetky miesta v okolí rovníka od stredu Zeme ďalej ako tie, ktoré sa nachádzajú vo vyšších zemepisných šírkach.

Foto: Chimborazo (Pixabay)

Ekvádorská sopka Chimborazo sa nachádza na južnej rovnobežke 1° a teda veľmi blízko rovníka. Vďaka tejto polohe má od stredu Zeme napriek menšej nadmorskej výške väčšiu vzdialenosť ako Mauna Kea na Havaji (19° rovnobežka) a himalájsky Mount Everest (27° rovnobežka). Tieto vrcholy sa dokonca nenachádzajú ani na druhom mieste tohto rebríčka. V tesnom závese za Chimborazo je totiž druhým od stredu Zeme najvzdialenejším bodom peruánsky vrchol Huascarán.

oceanservice.noaa.govgeology.comsciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články