Ilustračná foto: Pixabay

Nový výskum zo Švajčiarska upozorňuje na predávkovanie paracetamolom.

Paracetamol je jedným z najobľúbenejších liekov proti bolesti. Účinne tiež znižuje horúčku a na krátkodobé užívanie je skutočne významným pomocníkom. Je veľmi pravdepodobné, že aj vo vašej domácej lekárničke sa tento liek nachádza. Avšak, v priebehu posledných desaťročí stúplo neúmyselné predávkovanie týmto liekom.

Nový výskum zo Švajčiarska uverejnený v JAMA Network naznačuje, že tabletky paracetamolu s vyššou koncentráciou na úrovni 1 000 mg, ktoré sú dostupné v krajine od roku 2003, spôsobujú častejšie otravy touto látkou, informuje portál Science Alert. Pravdou je, že v drvivej väčšine prípadov neprichádza k úmrtiu, keďže existuje účinná terapia, avšak predávkovanie môže spôsobiť vážne poškodenie pečene.

Ľahké predávkovanie

Aj keď sa výskum týka Švajčiarska, môže byť upozornením aj pre nás, keďže tablety paracetamolu sú široko dostupné a využívajú sa vo viacerých prípravkoch. K predávkovaniu môže dôjsť ľahko nevedomky, ak pozorne nečítame príbalový leták, keďže aj rôzne horúce nápoje z lekárne používané proti chrípke či nachladnutiu obsahujú významnú dávku tejto látky.

Pexels

Na zvýšenú mieru predávkovania sa paracetamolom prišlo Švajčiarske národné toxikologické stredisko tak, že od roku 2003 zaznamenali viacej hovorov, ktoré sa týkali užitia vyššej dávky paracetamolu. Na druhej strane sa nezdá, že by sa úmyselné otravy zvyšovali.

Neúčinkuje proti každej bolesti

Jedným z problémov paracetamolu je, že nie je účinný u všetkých pacientov alebo proti všetkým typom bolesti,” vysvetľuje Andrea Burdenová, farmakoepidemiologička z Zürichu.

Podľa nej, ak u pacienta nedôjde k zmierneniu bolesti, je v pokušení užiť vyššiu dávku, pričom to nekonzultuje s lekárom. Problémom je, že trvá určitý čas, kým sa paracetamol z tela vyplaví, a tak ak niekto užije za sebou viac tabliet, môže ľahko prekročiť dennú odporúčanú dávku.

Švajčiarska analýza zistila, že v rokoch 2005 až 2008 prišlo k až 40-percentnému nárastu prípadov otravy a to najmä u starších ľudí, ale aj detí. Na základe toho vedci usudzujú, že táto zvýšená miera nastala v dôsledku zavedenia 1 000 mg tabliet. A nimi je jednoduchšie sa predávkovať, keďže obsahujú vyššiu koncentráciu účinnej látky.

Pixabay

Neužívajte viac tabliet

Vedci varujú, že ak paracetamol nemá požadovaný účinok, nemá sa užívať viac tabliet. Namiesto toho je potrebné vyhľadať lekára, ktorý nasadí inú liečbu.

Štúdia našťastie ukazuje, že až 90 percent ľudí, ktorí sa predávkovali paracetamolom dostali protilátku, čím sa znížilo riziko poškodenia pečene. Vedci odporúčajú, že balenia s obsahom 1000 mg paracetamolu by mali obsahovať menší počet tabliet.

Aj z tejto štúdie jasne vyplýva, že je dôležité si pozorne čítať príbalový leták a neužívať vyššiu ako stanovenú dávku. Ak problémy neustupujú, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc.

0
Uložiť článok
Komentovať