Foto: Pixabay, Juan Salmoral (Flickr)

Plánujete cez leto navštíviť Budapešť? Ak nie, mali by ste. Týchto 10 zaujímavých miest vás možno presvedčí.

Budapešť, Perla na Dunaji, metropola strednej Európy je od slovenských hraníc vzdialená len o niečo viac ako 50 km. Zo Štúrova sa do hlavného mesta Maďarska autom dostanete pohodlne asi za jednu hodinu. Viac ako 1,7 miliónová Budapešť ponúka turistom široké možnosti. Od historických pamiatok, cez zaujímavú architektúru, múzeá, prírodné krásy až po bohatý nočný život. Týchto 10 miest a atrakcií vás možno presvedčí sa sem najbližší víkend vybrať. 

Najkrajšie miesta v Budapešti – Gellértova hora

Nájdete ju na pravom brehu Dunaja a nemožno ju prehliadnuť. Neďaleko Budínskeho hradu, ktorý by ste taktiež obísť nemali, trčí nad hlavným mestom Maďarska Gellértova hora na vrchole ktorej, nájdete pevnosť s názvom Citadela. Citadela má históriu takmer rovnako zaujímavú ako samotná Budapešť. Pevnosť postavená v polovici 19. storočia slúžila nacistom i komunistom. Počas druhej svetovej vojny aj cez Maďarské povstanie bola z tohto miesta ostreľovaná Budapešť. Gellértová hora je totiž výborným strategickým bodom nad mestom, z ktorého si užijete skvelý panoramatický výhľad na široké okolie.

Foto: Wikimedia

Panorama Citadela

Pamätník holokaustu na brehu Dunaja

Neoddeliteľnou súčasťou Budapešti je Dunaj, ktorý preteká priamo naprieč centrom mesta a vytvára prirodzenú hranicu medzi historickými mestami Buda a Pešť. Nábrežie Dunaja zdobí niekoľko zaujímavých mostov, medzi ktorými jednoznačne vyniká Reťazový. Okrem peknej scenérie však nábrežie Dunaja ponúka i smutnú spomienku na históriu. Na brehu rieky nájdete Pamätník holokaustu, ktorý pozostáva zo 60 párov topánok. Tie majú pripomínať popravy Židov na nábreží Dunaja počas druhej svetovej vojny. Nacisti totiž židovských mužov a ženy donútili vyzuť si topánky, potom ich zviazali a zastrelili prvého v rade. Týmto spôsobom ušetrili náboje a na jeden výstrel v rieke popravili niekoľko obetí.

Shoes on the Danube Bank, Budapest

danube shoes

Cintorín vlakov

Zaujímavou alternatívou k najznámejším pamiatkam maďarskej metropoly Budapešť, je cintorín vlakov. Ide o areál, kde nájdete v pokoji odpočívať viac ako 100 historických rušňov a železničných vozňov. Viaceré z historických kúskov pritom “rozprávajú” tie najdôležitejšie kapitoly dejín strednej Európy. Nájdete tu napríklad hrdzavejúce vagóny, ktoré pred desiatkami rokov prevážali ľudí na smrť do táborov smrti na území Poľska. Na cintoríne vlakov si na svoje neprídu len milovníci železníc a histórie, ale i tí, ktorí radi objavujú nezvyčajné a zabudnuté miesta.

Train Yard - Istvantelek, Budapest
Istvántelek @ night 03.

Najväčšie kúpele v Európe

Maďarsko a Budapešť špeciálne, je kúpeľným európskym rajom. Priamo v hlavnom meste pritom nájdete kúpeľný komplex s liečivou vodou s názvom Széchenyi. Kúpele Széchenyi sú najväčšie liečivé kúpele v celej Európe. Nájdete ich v mestskom parku Városliget a pripraviť sa môžete na liečivú vodu, ktorá pomáha najmä pri reume, problémoch s pohybovým ústrojenstvom či poúrazových stavoch. Za základný vstup (skrinka, vonkajšie a vnútorné bazény) zaplatíte asi 18 €, čo síce nie je najmenej, no za slávu a prestíž budapeštianskych kúpeľov sa to zrejme oplatí.

Széchenyi Thermal Bath

széchenyi-medicinal-bath

Veľká tržnica

Veľká tržnica v Budapešti bola ešte pred niekoľkými rokmi označená americkou televíziou CNN za najkrajšiu tržnicu celého sveta. Predbehla tak i exotické trhoviská s nezameniteľnou atmosférou v Thajsku či na Filipínach. Veľkú tržnicu nájdete na ľavom brehu Dunaja a ponúkne vám široký sortiment, od zeleniny a ovocia, cez hotové jedlá až po turistické suveníry.

At The Market || Budapest

Great Market Hall Budapest

Budapeštianske oko

Podobne ako Londýn, má svoje “oko” aj Budapešť. So svojou výškou 65 metrov ide o najväčšie ruské kolo v Európe. Nájdete ho na ľavom brehu Dunaja, neďaleko Reťazového mosta na námestí s názvom Erzébeth Tér. To patrí medzi najväčšie zelené plochy v hrubom centre Budapešti. Z ruského kola si užijete skvelý výhľad na centrum maďarskej metropoly a všetky najznámejšie pamiatky v tejto časti mesta. Odporúčame vám jazdu po západe slnka, kedy je centrum mesta umelo osvetlené.

The Budapest Eye

Budapest - view from the citadel 2014.07.07. 11

Párty štvrť

Ak vás už pamiatky a zaujímavé miesta v Budapešti omrzia a chceli by ste si užiť bohatý nočný život metropoly Maďarska, zamierte do VII. mestského obvodu s názvom Erzsébetváros. Meku nočného života v Budapešti nájdete v tejto oblasti priamo v starej židovskej štvrti. Nájdete tu množstvo barov, reštaurácií, kaviarní, diskoték i “alternatívnejších” podnikov a centrum nočnej budapeštianskej zábavy.

Szimpla Kert, Budapest

Dom teroru

Krvavú históriu Budapešti pripomína na Andrássyho ulici múzeum s názvom Dom teroru. Múzeum je venované nacistickému a socialistickému útlaku krajiny a obyvateľov hlavného mesta a zoznámite sa tu s najtemnejšími kapitolami maďarských dejín. Na druhú stranu však treba povedať, že je múzeum orientované dosť jednostranne. Na utlačovanie zo strany Maďarov, napríklad aj na Slovensku na začiatku druhej svetovej vojny, akosi zabúda.

Terror Háza

Tropikárium

Veľkým a známym lákadlom metropoly Maďarska je Tropikárium, ktoré je najväčším morským akváriom v strednej Európe. Nájdete tu 11 metrov dlhý vyhliadkový tunel, obrovské žraločie akvárium s nebezpečnými dvojmetrovými tigrovanými žralokmi, či miestnosť s dažďovým pralesom s aligátormi, kde môžete každú štvrťhodinu zažiť pravú tropickú búrku. Za vstup do tohto morského raja zaplatíte niečo cez 8 €.

Tropicarium/ Budapest

Lanovkou na János

Najlepším vyhliadkovým bodom na celú Budapešť je nepochybne 528 metrov vysoký vrchol s názvom János. Dostať sa sem môžete historickou sedačkovou lanovkou z okrajovej časti Budapešti z miesta nazývaného Zugliget. Lanovkou sa dostanete až na samotný vrchol, na ktorom vás už bude čakať vyhliadková veža. Z nej budete môcť obdivovať jedinečný panoramatický výhľad na celé mesto a jeho okolie.

János-hegy

Pozri aj: Najväčšie termálne jazero v Európe či kúpanie v jaskyni. 10 jedinečných miest v Maďarsku, ktoré by ste mali rozhodne navštíviť

0
Uložiť článok
Komentovať