Foto: Public Domain (Kolbrún Ragna)

Aj na Slovensku máme zopár obcí, kde žije len zopár obyvateľov.

Napríklad, v Parihuzovciach ich žije trvalo len 27. V dedinke Príkra ich žije ešte menej a to iba 7. Na tomto ostrove však žije trvalo len 6 obyvateľov, nie sú tu riadne cesty a cestná premávka tu ani neexistuje. Napriek tomu bol vyhlásený za najlepší ostrov na svete.

Najlepší ostrov roka 2020

Ostrov Flatey sa nachádza na severnom pobreží Islandu a na dĺžku meria necelé dva kilometre. Napriek svojej rozlohe sa však podľa portálu Big Seven Travel prebojoval na popredné priečky a získal tak titul najlepšieho ostrova na rok 2020. Ostrovy, ktoré boli do hodnotenia zapojené, získavali body na základe čitateľských hlasov, na základe hodnotení médií a na základe toho, ako sa tu cítia cestovatelia.

Foto: Patrick Nouhailler’s… [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
V zime je ostrov ako vymretý, počas letných mesiacov sem však podľa portálu The Independent zavíta až 9 000 turistov. Najčastejšie sem chodia milovníci operencov, ostrov je totiž skvelým miestom na pozorovanie populácie mníšikov a 35 ďalších druhov vtákov. Nájdete tu napríklad svišťúňa zrkadlového, fulmara ľadového, kormorány, lastúrničiarov či rybára dlhochvostého. Na svoje si prídu aj milovníci zelene, keďže na ostrove nájdete 150 druhov rastlín a navyše, z ostrova je možné pozorovať kosatky dravé.

Hotel je otvorený len na 3 mesiace

Ostrov je okrem flóry a fauny zaujímavý aj tým, že je jedným zo 40 ostrovov, ktoré tvoria súostrovie v oblasti zvanej Breiðafjörður Bay, Flatey je však jediným obývaným ostrovom, aj keď má len 6 obyvateľov. Na ostrov sa dostanete len loďou z mesta Stykkishólmur a ubytovať sa môžete v jedinom hoteli, v hoteli Flatey. Navyše, ten je otvorený len 3 mesiace v roku, a to od júna do augusta. Inak to na ostrove pôsobí, akoby tu zastal čas.

Flatey Island

Zaujímavosťou je, že ostrov má aj svoju vlastnú knižnicu. Vybudovaná bola ešte v roku 1864 a je najstaršou knižnicou na Islande. Aj vďaka tomu je ostrov ako stvorený pre milovníkov ticha, pokoja a takmer nedotknutej prírody. Ak by ste si chceli odpočinúť aj duchovne, nájdete tu kostol, ktorý bol postavený v roku 1926 a fresky v ňom maľovali Kristjana and Baltasar Samperovci. Ostrov sa zapáčil aj filmárom a natáčali sa tu napríklad časti filmu The Honour of the House.

Chcete vedieť, ktoré ďalšie ostrovy sa prepracovali do top 20?

 1. Flatey, Island
 2. Palawan, Filipíny
 3. Espiritu Santo, Vanuatu
 4. Sommarøy, Nórsko
 5. Korčula, Chorvátsko
 6. Aranské ostrovy, Írsko
 7. Pemba, Zanzibar
 8. Barbados
 9. Lummi, Washington, US
 10. Bora Bora, Francúzska Polynézia
 11. Rawa, Malajzia
 12. Azory, Portugalsko
 13. Koh Tao, Thajsko
 14. Capri, Taliansko
 15. Fraser Island, Austrália
 16. Bali, Indonézia
 17. Ibiza, Španielsko
 18. Cape Breton Island, Nové Škótsko, Kanada
 19. Korzika, Francúzsko
 20. Santorini, Grécko
The Independent, Big Seven Travel

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články