Foto: Traveltipy/flickr.com

Slovensko disponuje obrovským jaskynným bohatstvom. Na jeho čele je Ochtinská aragonitová jaskyňa.

Naša krajina sa môže pýšiť impozantným podzemným svetom. Na Slovensku máme viac ako 7000 známych jaskýň, čím sa zaraďujem na popredné priečky v celej Európe. Medzi týmto obrovským počtom sa nájde niekoľko skutočne výnimočných. A na samom čele rebríčka stojí európsky unikát. Ochtinská aragonitová jaskyňa je jedinou sprístupnenou jaskyňou v Európe a jednou z troch na celom svete. Závidieť nám ju teda môže takmer celá planéta.

Článok pokračuje pod videom ↓

Patrí medzi najznámejšie a najslávnejšie jaskyne Slovenska a možno o nej už čo-to viete. Napriek tomu nezaškodí si čas od času perlu slovenských jaskýň pripomenúť. Ochtinskú aragonitovú jaskyňu nájdete v Revúckej vrchovine v oblasti nazývanej Ochtinský kras. Samotná jaskyňa leží pod severozápadným svahom vrchu Hrádok neďaleko Jelšavy. Ochtinská jaskyňa má dĺžku len 300 metrov, čo je oproti Demänovskému jaskynnému systému so 40 453 metrami len minimum. Napriek tomu patrí výzdoba Ochtinskej aragonitovej jaskyne k najvzácnejším na svete.
Ochtinská Aragonite Cave, Slovakia
aragonit branches in aragonite cave in Ochtiná, south Slovakia

Ochtinskú aragonitovú jaskyňu objavili pri razení štôlne baníci v roku 1954. V prom momente možno ani len netušili, aký zázrak sa im vlastne podarilo nájsť. Výzdobu jaskyne, ako už názov napovedá, totiž vytvára aragonit – minerál, ktorý chemicky nazývame uhličitan vápenatý. Aragonit nevytvára klasické stalagmity a stalaktity, na ktoré ste v jaskyniach zvyknutí. Namiesto toho vytvára rôzne ihlice a špirály, ktoré sa nápadne podobajú oceánskym koralom. Takúto výzdobu môžete v Európe vidieť jedine u nás. Ďalšie dve (sprístupnené) aragonitové jaskyne nájdeme už len v Mexiku a Argentíne.
Ochtinská Aragonite Cave, Slovakia
Ochtinská Aragonite Cave, Slovakia

Výzdobu jaskyne vytvárajú tri rôzne staré generácie aragonitu, pričom najstaršie minerály majú podľa odhadov až 140-tisíc rokov. Najviac je však rozšírená „stredná“ generácia, ktorej vek je odhadovaný na 14-tisíc rokov. Výzdoba v Ochtinskej Aragonitovej jaskyni sa neustále mení a stále nové a nové kryštály vyrastajú ešte i dnes (i keď samozrejme veľmi pomaly). Unikátna výzdoba dostala Ochtinskú aragonitovú jaskyňu aj na slávny zoznam Svetového prírodného dedičstva UNESCO.
Ochtinská Aragonite Cave, Slovakia

Pozri aj: Mojtínska jaskyňa: Slovenský unikát, ktorý pozná málokto. Jediný jaskynný kostol na Slovensku, ktorý pohodlne poňal 400 ľudí a zachránil stovky životov

Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články