Foto: TASR - Jaroslav Novák

Igor Matovič avizoval, že sa môžeme dostať k opatreniam z 1. vlny pandémie.

Včera na tlačovej konferencii premiér Igor Matovič zdôraznil, že pokiaľ sa bude situácia na Slovensku zhoršovať, je možné, že sa “zatiahne ručná brzda” a vrátime sa k niektorým opatreniam, ktoré platili počas 1. vlny koronavírusu na Slovensku.

Ľudia by podľa neho mali začať k opatreniam pristupovať zodpovednejšie a mali by ich začať riadne dodržiavať. Opatrenia sú podľa neho dostatočné, problémom je, že ich tretina Slovákov nerešpektuje. Len nedávno pritom avizoval, že psychologická hranica je 300 prípadov denne, ktorú sme včera prekročili. Na Slovensku za utorok pribudlo 338 prípadov nákazy koronavírusom.

Máme milióny kontrolórov

Foto: TASR/Jakub Kotian

Akékoľvek spoločenstvo sa v krízových situáciách musí spoliehať na spolupatričnosť ľudí, ktorí ho tvoria. Ako dodal, ľudia, ktorí vidia, že sa niekde nedodržiavajú protiepidemiologické opatrenia by mali kontaktovať regionálnych hygienikov.

“Je tu 5,4 milióna ľudí, minimálne štyri milióny dospelých,” povedal Matovič s tým, že takto má SR k dispozícii “milióny kontrolórov”. V prípade, že sa podľa Matoviča opatrenia proti šíreniu pandémie nebudú dodržiavať, štát bude musieť pristúpiť k opatreniam z prvej vlny. “A tým stratíme všetci slobodu,” dodal.

Hygienici majú podľa predsedu vlády momentálne “kopu inej roboty”, ako kontrolovať jednotlivé prevádzky. “Každého jedného zodpovedného človeka z tohto miesta by som chcel poprosiť, aby, ak máte informácie, že niekto niekde nedodržiava pravidlá, v prvom rade sa ho pokúste upozorniť, aby ich dodržiaval, a po druhé, ak vedia, že to je systematicky, tak v tom prípade upozorniť políciu a regionálny úrad verejného zdravotníctva,” povedal Matovič. Na záver dodal, aby ľudia sami išli ostatným obyvateľom “po krku” ak nebudú dodržiavať opatrenia.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )