Foto: SITA/AP

Aký Sputnik V vlastne máme na Slovensku?

Podľa informácií, ktoré TASR poskytla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová, posudok k vakcíne ešte nie je ukončený, aktuálne sa realizujú tri laboratórne testy.

Štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Jana Ježíková ešte v utorok 30. marca povedala, že na Slovensko prídu v najbližšom čase ďalšie dávky tejto vakcíny. Prvá dávka podľa jej slov bola vyrobená koncom februára, exspiráciu má šesť mesiacov.

Foto: TASR

Nie je Sputnik ako Sputnik

Ako informovala Veronika Folentová vo svojom článku na Denníku N, kontrolóri, ktorí preverovali jednotlivé šarže vakcíny Sputnik V zistili, že 200- tisíc kusov sa nestotožňuje s vakcínou Sputnik V, o ktorej písal prestížny časopis The Lancet. Denník Sme vo štvrtok 1. apríla informoval, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) má výhrady voči použitiu tejto vakcíny. O použití teda ústav ešte nerozhodol, nemá dostatok informácií.

Hoci ruskú vakcínu neschválila Európska lieková agentúra (EMA), očkovacia látka by sa na Slovensku aj napriek hodnoteniu ŠÚKL mohla podávať. Bývalý minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) udelil na používanie neregistrovanej vakcíny výnimku. Osoby, ktoré sa budú chcieť dať Sputnikom V zaočkovať, by podpisovali vyhlásenie.

Vakcínu Sputnik V testovali aj v Šarišských Michaľanoch na morčatách a myšiach. Skúškou bezpečnosti, ktorá dopadla úspešne, sa zisťovali potenciálne nežiaduce prímesi z výroby. Slovensko nakúpilo dva milióny vakcín Sputnik V. Nákup vyvolal pnutie vo vládnej koalícii, ktoré vyústilo do rekonštrukcie kabinetu.

0
Uložiť článok
Komentovať