Foto: Wolfgang Hägele, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

50-ročná slonica zomrela na srdcové zlyhanie.

Slonica menom Mali prežila svoj život v zajatí, zvyčajne bola sama a v zlých životných podmienkach v zoo vo filipínskom hlavnom meste Manila. Jej život bol vlastne trápením. Ak čakáte happyend, tu ho nenájdete najsmutnejšia slonica na zemi sa pobrala asi na krajšie miesto v porovnaní s tým, čo zažila za 50 rokov svojho života. 

Slonicu Mali ešte v piatok pozorovali, ako sa svojím chobotom obtiera o stenu, čo bolo jej znamením, že má bolesti, povedal veterinár zoo Heinrich Patrick Peña-Domingo, ako píše portál IFL Science. Následne ju tento utorok videli, ako ležala na boku a ťažko dýchala. Podali jej preto vitamíny a antihistaminiká, no neskôr popoludní umrela.

Príčinou smrti bolo kongestívne zlyhanie srdca, pričom mala tiež zápal obličiek a uzlín okolo pečene a hnis pri maternici. Smrť Mali oznámila vo videu na facebooku primátorka Manily Honey Lacuna.

Oficiálne Vishwa Ma’ali, prezývaná Mali, sa narodila niekedy medzi rokmi 1974 až 1980 na Srí Lanke. Ako malé sloníča osirela, po tom, ako jej matka zomrela. Krátky čas preto žila v sirotinci pre slony na Srí Lanke v zariadení, ktoré čelilo viacerým sťažnostiam kvôli zlým podmienkam zvierat.

Príchod na Filipíny

Vláda Srí Lanky potom Mali darovala vtedajšej prvej dáme Filipín — Imelde Marcosovej. Tá ju následne umiestnila do zoo v Manile. Vo svojom novom domove sa Mali delila o výbeh so staršou slonicou Shibou. Tá ale z prítomnosti Mali nebola nadšená a útočila na ňu.  Mali sa preto staršej slonice bála.

Po smrti Shiby v roku 1990 bola Mali už vo výbehu sama. Jedinú spoločnosť jej robili len ošetrovatelia a chovatelia, prípadne turisti. Životné podmienky vo výbehu ale nemala ideálne, dokonca Paul McCartney napísal v roku 2013 list vtedajšiemu prezidentovi Filipín, že Mali nemá dostatočnú starostlivosť a že trpí na tvrdom povrchu výbehu. Opisoval, že jej je potrebné ošetrovať končatiny, čo je starostlivosť, ktorú má ponúkať každá renomovaná zoo.

Mali v roku 2023. Foto: RBurri2, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Manilská zoo ale tvrdila, že všetko je v poriadku a že o Mali sa dobre starajú, pričom úvahy o jej vypustení do prírody zamietali, keďže nikdy predtým v divočine nežila.

Chcú nového slona

Po oznámení o úmrtí organizácia PETA uviedla, že život bol pre Mali pravdepodobne „mučením“ a uvádzajú, že slonie samice v prírode trávia svoj život s matkami a so sestrami, spolu sa chránia a opatrujú, a pomáhajú si pri výchove mláďat. Toto Mali nemala možnosť nikdy zažiť.

V kontraste k tomuto všetkému sa manilská zoo pokúsi získať „náhradného“ slona za Mali, takže je možné, že toto všetko sa bude opakovať.

Uložiť článok

Najnovšie články