Foto: SITA

Nález má význam pre celý svet.

Telo vyhynutého zvieraťa objavili pastieri na Veľkom Ljachovskom ostrove, ktorý je súčasťou Novosibírskych ostrovov v Severnom ľadovom oceáne. Teraz bude predmetom skúmania vedcov na univerzite v Jakutsku. 

Novoobjavený jaskynný medveď je vyhynutým druhom z doby ľadovej. Predpokladá sa, že pochádza z doby pred 22- až 39 500 rokov. Je však potrebné vykonať rádiokarbónovú analýzu, aby bol určený presný vek, informuje portál IFL Science.

Význam pre celý svet

Toto je prvý a jediný nález tohto druhu – celé, kompletné telo medveďa aj s mäkkými tkanivami. Je úplne zachovaný a sú v ňom všetky orgány, dokonca aj nos,” uviedla Lena Grigorievová zo Severovýchodnej federálnej univerzity v Jakutsku. “Predtým sa našli lebky a kosti. Tento nález má veľký význam pre celý svet.

Foto: SITA

Takisto vedci oznamujú, že by mali byť schopní získať DNA.

Jaskynný medveď ( Ursus spelaeus ) je prehistorický druh, ktorý žil na veľkej časti Eurázie, až kým nevyhynul pred asi 15-tisíc rokmi. Jeho vyhynutie spôsobilo viacero faktorov, ale predpokladá sa, že hlavným bol nadmerný lov.

Foto: SITA

Otepľovanie permafrostu

To je inak pozoruhodné, lebo tieto medvede boli väčšie ako medvede grizly či ľadové medvede a dosahovali hmotnosť až tisíc kilogramov. Napriek tomu to boli bylinožravce.

Aj nájdenie tohto medveďa bolo spôsobené neustálym otepľovaním a rozmrazovaním permafrostu na Sibíri. Aj keď je otepľovanie zlá správa, vďaka tomu sa podarilo odhaliť množstvo vyhynutých živočíchov z doby ľadovej, vrátane mamutov, srstnatých nosorožcov, jaskynných levíčat či šteniat. Vedci sú tak pochopiteľne nadšení.

Foto: SITA

Pokiaľ ide o súčasný nález, sú povolaní poprední odborníci z Ruska, ale aj ďalších krajín, aby ho analyzovali. Výskum je plánovaný vo veľkom rozsahu, keďže ide o jeden z najambicióznejších projektov tohto druhu.

2
Uložiť článok
Komentovať