Foto: Instagram (yola_la/snowave_kamchatka)

Miestni obyvatelia využívajúci tichomorské pláže Kamčatky sa podľa britského webu BBC News sťažovali na horúčku, vyrážky, zvracanie a opuchnuté viečka.

Na plážach odľahlého ruského regiónu Kamčatka našli množstvo mŕtvych morských živočíchov. Uverejnené videá a fotografie uhynutých chobotníc, tuleňov a ďalších druhov, ako aj veľká plocha neprirodzene sfarbeného oceána, naznačujú, že je to pravdepodobne výsledok znečistenia tamojšieho životného prostredia.

Miestni obyvatelia využívajúci tichomorské pláže Kamčatky sa podľa britského webu BBC News sťažovali na horúčku, vyrážky, zvracanie a opuchnuté viečka. Podľa prvotnej analýzy to mohla spôsobiť prítomnosť ropných produktov a fenolu vo vode, pričom environmentálna skupina Greenpeace to označila za “ekologickú katastrofu”.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ёла (@yola_la) on

Na pobreží je množstvo živočíchov

Kamčatka je jedna z najodľahlejších oblastí Ruska, ktorá je známa svojou nedotknutou prírodou a aktívnymi sopkami. “Všimli sme si, že s vodou nie je niečo v poriadku, pretože po bežnom surfovaní vyjdete s dobrým pocitom, ale tentoraz sme sa cítili, akoby sme si popálili oči a nevideli sme dobre pred seba,” uviedol miestny surfista Rasul Gadžijev.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Anton Morozov l Snowave (@snowave_kamchatka) on

Surfisti sa prvý raz na prostredie v tejto oblasti sťažovali pred tromi týždňami. Ďalší nemenovaný milovník takejto aktivity prostredníctvom Instagramu napísal, že “celé morské dno je mŕtve”. “Chobotnice, ryby, hviezdice a morskí ježkovia – od Mysu Nalyčev po Avačský záliv, čo je viac ako 40 km, je všetko mŕtve,” podotkol.

Na oficiálnej stránke kamčatskej správy sa uvádza, že koncom septembra voda pri pláži Chalaktyr zmenila farbu a ľudia cítili zvláštny zápach. Gubernátor Kamčatky Vladimir Solodov skonštatoval, že úradom pri vyšetrovaní pomáhajú aj dobrovoľníci.

0
Uložiť článok
Komentovať