Ilustračné foto: Jacek Rużyczka, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons / Fábio Pozzebom/ABr, CC BY 3.0 BR, via Wikimedia Commons

Zaujímavosťou je, že tieto radary často menia polohu. Šoféri sa preto pripraviť nevedia, pozor by si mali dať aj slovenskí motoristi.

Vo všeobecnosti je známe, že slovenským vodičom sa v Rakúsku s cestným zákonom neoplatí zahrávať. Náš západný sused najnovšie pre nezodpovedných motoristov pripravil špeciálne radary, ktoré však nebudú merať rýchlosť. Informuje o tom portál TopSpeed.sk.

Pozor na vzdialenosť

Ako z aktuálnych správ vyplýva, nové radary by mali kontrolovať dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti medzi jednotlivými vozidlami. S týmto problémom sa často stretávame aj na slovenských cestách a zatiaľ sa účinné riešenie zjavne nenašlo. Nedodržanie bezpečnej vzdialenosti môže predovšetkým na diaľniciach a rýchlostných cestách viesť k vážnym nehodám, čo si uvedomujú aj rakúski policajti.

Čo sa týka štatistík, podľa motoristického klubu ÖAMTC si väčšina vodičov (zhruba tri štvrtiny) zachováva pred sebou rozostup 0,8 sekundy, prípadne o niečo viac. Združenie zdôrazňuje, že v mnohých prípadoch táto vzdialenosť vyjadrená v sekundách nestačí,“ píše TopSpeed.

Nové radary tak vedia ustriehnuť, či motoristi skutočne dodržiavajú bezpečnú vzdialenosť. Úplne nízke nie sú ani prípadné sankcie, nakoľko horná hranica pokút sa pohybuje na úrovni 2 180 eur. „Ak vás inovatívne radary v Rakúsku namerajú a zistia vzdialenosť od 0,4 do jednej sekundy, hrozí vám administratívna pokuta do výšky 726 eur,“ upresnil TopSpeed. Ak však bude pri rýchlosti okolo 130 kilometrov za hodinu vzdialenosť vášho vozidla od iného účastníka cestnej premávky menšia, hrozí až spomínaných 2 180 eur.

Zaujímavé tiež je, že spomínané radary nebudú kontrolovať dodržiavanie pravidiel cestnej premávky iba na konkrétnych miestach, no ich polohu kompetentní menia. Rakúski strážcovia zákona tak na vypočítavých šoférov uplietli, zdá sa, dokonalý bič. Pozor by si mali dať aj mnohí Slováci, nakoľko rakúske cesty brázdi množstvo našich spoluobčanov.

Uložiť článok

Najnovšie články