Foto: Profimedia/Ian Smith from London, England, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Známy herec dnes oslavuje 60 rokov.

Maska, Ace Ventura: Zvierací detektív či Blbý a blbší, alebo Ja, moje druhé ja a Irena. Herec Jim Carrey aj na základe týchto filmových komédií môže pôsobiť ako komediálny herec, no mnohí vedia, že dávno to nie je iba bláznivý herec a filmami ako Truman Show, Majestic, Muž na Mesiaci, či Večný svit nepoškvrnenej mysle sa zaradil medzi všestranných hercov, ktorí dokážu skvele zahrať aj dramatické úlohy.

James Eugene Carrey sa narodil 17. januára 1962 v kanadskom meste Newmarket. Už v detstve sa prejavil ako extrovertný chlapec, ktorý svoje prvé komické kúsky predvádzal doma pred zrkadlom, pričom v sebe rozvíjal talent pre imitovanie. V roku 1978 ešte ako teenager opustil školu, aby finančne pomohol svojej rodine. Stal sa údržbárom a vystupoval tiež ako stand-up komik v jednom z torontských klubov.

Na javisku si divákov získal veľkou energiou a improvizáciou. Jeho komika bola príťažlivá najmä vizuálne.

Presťahovanie sa do Hollywoodu

Carrey sa neskôr presťahoval do Hollywoodu, kde postupne dostal televízne aj filmové herecké príležitosti. Jeho filmové začiatky sú spojené s komédiami Finders Keepers (1984) či Once Bitten (1985), kde po prvýkrát stvárnil hlavnú postavu sexuálne frustrovaného Marka. Mimozemšťana menom Wiploc zosobnil vo fantasy príbehu Pozemšťanky sú ľahké (Earth Girls Are Easy (1988).

Príležitosť dostal aj v televízii v žánri stand-up s názvom Jim Carrey: Unnatural Act (1991), kde skúmal viaceré aspekty života, vrátane náboženstva či manželstva. Herec sa predviedol aj v niekoľkých postavách v skečovom komediálnom seriáli In Living Color (1990-1994), ktorý sa zaoberal problémami černochov. Parodoval napríklad hudobníkov belochov, ako sú Snow alebo Vanilla Ice.

Životné úlohy

V roku 1994 zabodoval hneď v troch filmoch. Po boku Courteney Cox (sitkom Priatelia, hororvá séria Vreskot) sa objavil v snímke Ace Ventura: Zvierací detektív (Ace Ventura: Pet Detective), tragicko-komickú prostoduchú dvojicu bývalých šoférov, ktorí netušia, že ich prenasledujú kriminálnici, si zahral spolu s Jeffom Danielsom v komédii Blbý a blbší (Dumb and Dumber) a nezabudnuteľný je aj jeho výkon bláznivého bankového úradníka v kasovom trháku Maska (The Mask), ktorý mu priniesol prvú z niekoľkých nominácií na Zlatý glóbus. Nasledovali filmy Ace Ventura: Volanie divočiny (Ace Ventura: When Nature Calls), Batman navždy (Batman Forever, oba v roku 1995) či Klamár, klamár (Liar Liar, 1997).

Foto: Ian Smith from London, England, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Zlatý glóbus a uznanie kritikou

Zlatý glóbus putoval do jeho rúk za rolu Trumana Burbanka v snímke Truman Show (The Truman Show, 1998) zaoberajúcej sa mocou médií. Rovnaké ocenenie dostal aj  za životopisný film Muž na Mesiaci (Man on the Moon, 1999) v réžii Miloša Formana, v ktorom stelesnil komika Andyho Kaufmana. V roku 2000 bol herec súčasťou filmovej adaptácie knihy Dr. Seussa Grinch (How the Grinch Stole Christmas) a medzi jeho známejšie filmy patria aj Majestic (The Majestic, 2001) a Božský Bruce (Bruce Almighty, 2003).

Uznanie kritiky získal spolu s Kate Winsletovou za milostný príbeh, v ktorom sa ako pár rozhodnú nechať si vymazať spomienky na ich spoločný život v oscarovom filme Večný svit nepoškvrnenej mysle (Eternal Sunshine of the Spotless Mind, 2004). Krutého a chamtivého grófa presvedčivo zahral vo fantasy filme Rad nešťastných náhod (Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events, 2004) a diváci ho mohli vidieť aj v romantickej komédii Yes Man (2008).

Foto: Profimedia

Do role podvodníka, ktorý sa pokúša utiecť z väzenia a zamiluje sa do spolutrestanca sa vžil v tragikomédii I Love You Phillip Morris (2009) inšpirovanou skutočnými udalosťami. S hereckým kolegom Jeffom Danielsom opäť bizarnú dvojicu vytvorili vo filme Blbý a blbší sú späť (Dumb and Dumber To, 2014). Vážnejšej úlohy detektíva sa zhostil v thrilleri Temné zločiny (Dark Crimes, 2016), populárneho moderátora detskej televíznej relácie, ktorý prechádza obrovskou krízou si zahral v seriáli Kidding (2018 – 2020). V roku 2020 nechýbal v rodinnej komédii Ježko Sonic (Sonic the Hedgehog).

Zložitý osobný život

Aj keď na základe jeho komediálneho vystupovania by mohol niekto usudzovať, že Carreyho život je celý o zábave, nie je to tak. Herec, ako sa priznal v archivovanom článku portálu CBS v roku 2009, trpí depresiami. Tvrdil, že na boj proti symptómom užíval liek Prozac, no v tej dobe vyhlásil, že neberie už žiadne lieky, dokonca nepije ani kávu.

Foto: Noemi Nuñez, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Carrey bol dvakrát ženatý. Jeho prvé manželstvo v roku 1987 bolo s bývalou herečkou a čašníčkou Melissou Womer. Z tohto manželstva sa mu narodila aj dcéra Jane. V roku 1995 sa však rozviedli. Krátko na to, v septembri 1996, sa oženil druhýkrát, ako píše Eonline, tento vzťah trval menej ako rok.

Potom mal viacero vzťahov, aj s herečkou Renée Zellweger, s ktorou si zahral vo filme Ja, moje druhé ja a Irena.

V roku 2012 sa zoznámil s vizážistkou Cathrionou White. V roku 2015 bola nájdená mŕtva po predávkovaní liekmi na predpis. Súdny lekár označil smrť za samovraždu.

Približne po roku na Carreyho podal žalobu manžel a matka Cathriony s tým, že práve on jej nezákonne zabezpečil lieky na predpis a spôsobil jej tak smrť. Carrey obvinenia popieral, k čomu sa neskôr priklonil aj súd a žalobu zamietol, píše AV club.

Problémy s vakcínami

Téma vakcín v spojitosti s novým koronavírusom je všade vo svete dominujúca, no Jim Carrey mal s podávaním očkovacích látok problém najmä v minulosti. V roku 2009 spochybňoval podľa Huffington Post očkovanie. Tvrdil, že nie je proti očkovaniu, no vadia mu „toxické látky“ a tiež to, že deti dostávajú vakcíny príliš skoro a veľa. Zákon o vakcínach kritizoval aj v roku 2015 a guvernéra Kalifornie nazval fašistom, ktorý „otravuje“ deti.

Carrey sa ale k vakcínam proti koronavírusu nevyjadruje, kritizoval však Trumpa, ako pristupoval k samotnej pandémii, pričom zverejnil aj karikatúru, ktorá paroduje jeho voliča s čiapkou s upraveným mottom jeho kampane.

Umelec s kresbami

Vyššie uvedená karikatúra nie je iba náhodným počinom. Carrey už od roku 2017 tvorí politickú satiru. V roku 2019 dokonca pobúril vnučku fašistického vodcu Benita Mussoliniho, keď uverejnil karikatúru kritizujúcu fašizmus, na ktorej je obesený bývalý vodca Talianska spolu so svojou milenkou. Vnučka Alessandra Mussolini, mimochodom bývalá poslankyňa európskeho parlamentu, ho označila za bastarda.

Od roku 2018 sú jeho kresby vystavené v galérii v Los Angeles a je ich spolu 108.

Jim Carrey momentálne nie je obsadený vo veľkých hereckých úlohách, očakáva sa, že najbližšie ho bude možné vidieť v pokračovaní filmu Ježko Sonic.

0
Uložiť článok
Komentovať