Foto: instagram.com/snowlandia_zakopane / instagram.com/highline179

Za našimi hranicami nájdete hneď niekoľko originálnych atrakcií svetového významu. Niektoré sú stvorené práve na zimnú návštevu, ďalšie fungujú celoročne.

Ak patríte medzi milovníkov zimy, vďaka týmto tipom si ju môžete spestriť ešte viac a zažiť niečo nové, nevšedné aj adrenalínové. Okolité krajiny ponúkajú toho množstvo na spoznávanie a keď už sa tam vyberiete, môžete vyskúšať napríklad niektorú z týchto atrakcií. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Snežný labyrint alebo korčuľovanie po najväčšom klzisku v Európe totiž inokedy než práve v týchto týždňoch nezažijete. Ďalšie atrakcie sú prístupné počas všetkých ročných období, zima im však dodáva ešte väčšie čaro.

Najväčší snežný labyrint na svete

U našich poľských susedov už tradične v polovici januára otvorili atrakciu, ktorá je svetovým unikátom. Labyrint Snowlandia, ktorý sa môže pýšiť prívlastkom najväčší na svete, nájdete v meste Zakopane, doslova a do písmena iba kúsok od našich hraníc.

Z výšky je pohľad na labyrint majestátny, keď do neho vstúpite, môžete aj poriadne poblúdiť. Jeho rozloha presahuje 2-tisíc m² a ako uvádza oficiálna stránka Snowlandie, stavba trvá približne mesiac. „Múry“ aj celá konštrukcia labyrintu sú čisto zo snehu. Navyše, labyrint nie je jedinou atrakciou tohto originálneho zábavného parku. Jeho súčasťou je aj snežný hrad, ktorý už, ako asi tušíte, je postavený celý iba zo snehu alebo snehové iglu, ktorého súčasťou sú majestátne sochy zo snehu a ľadu.

Cena vstupného je veľmi priaznivá. Za návštevu labyrintu dospelý zaplatí v prepočte 6,5 eura, pri zámku a iglu je táto cena ešte nižšia, a to 4,30 eur na osobu. Okrem toho sa dajú rôzne kombinovať a ak chcete vidieť napríklad všetky tri, bude vás to stáť 13 eur.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SNOWLANDIA (@snowlandia_zakopane)

Adrenalínová sánkarská dráha

Presuňme sa na juh, konkrétne až na juh Rakúska do regiónu Salzbursko, kde sa nachádza najdlhšia osvetlená sánkarská dráha na svete. Ako informuje oficiálna stránka lyžiarskeho strediska Wildkogel-arena, prírodná sánkarská dráha meria 14 kilometrov. Na jej vrchol, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 2 100 metrov, sa môžete vyviezť lanovkou a dobrodružstvo môže začať.

Jazda z vrcholu do doliny trvá približne 30 až 50 minút a za tento čas pokoríte 1 300 výškových metrov. Pre ešte väčší zážitok si môžete dráhu užiť aj večer za tmy. Cena za jednu jazdu pre dospelú osobu je 14 eur, ak si však myslíte, že vám raz nebude stačiť, môžete si zakúpiť celodenný lístok za 35 eur a sánkarskú dráhu využiť naplno.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Wildkogel-Arena (@wildkogelarena)

Schody, ktoré nevedú nikam

Ak sa bojíte výšok, na toto miesto radšej zabudnite. Atrakcia Stairway to Nothingness svojimi štrnástimi schodmi preverí aj tých najodvážnejších. Ponúka však nezabudnuteľné výhľady, aj poriadny kus adrenalínu.

Ak zvládnete týchto „pár“ schodov pokoriť, čaká na vás unikátna scenéria, ktorá stojí za to. Súčasťou tejto atrakcie je aj visutý mostík a ľadový palác. To všetko si môžete vychutnať za vstupné 10 eur na dospelú osobu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sascha Kalupke (@saschakalupke)

Prechádzka po najdlhšom visutom moste svojho druhu

Naši rakúski susedia sa môžu pochváliť lanovým mostom s názvom Highline 179, ktorý je dokonca zapísaný od roku 2014 v Guinessovej knihe rekordov ako najdlhší svojho druhu na svete. Ako sa uvádza na jeho oficiálnej stránke, pri prechode zažijete skutočný pocit vznášania sa. Preto túto atrakciu určite neodporúčame ľuďom, ktorí majú strach z výšok. Ak medzi nich nepatríte, môžete si užiť poriadne dobrodružstvo.

Je umiestnený vo výške 114,6 metra a dlhý 406 metrov. Ďalším bonusovým bodom tohto mosta je, že bol postavený s ohľadom na prírodu a tvorcovia sa snažili pristupovať k jeho vzniku tak, aby do nej zasahovali čo najmenej.

Cena lístka je 8 eur a most je sprístupnený iba pre dospelých odvážlivcov, ktorí chcú preveriť svoju smelosť a zároveň sa kochať výhľadmi. Na jednom jeho konci sa totiž nachádza hrad Ehrenberg a na druhom pevnosť Claudia.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Highline179 (@highline179)

Inštalácia Jamesa Bonda

Rakúsko je bohaté na podobné atrakcie uprostred majestátnych hôr. Pokračujeme ďalšou, ktorá nesie názov 007 ELEMENTS. Ako uvádza online sprievodca Tyrol, ide o prvú filmovú inštaláciu, ktorá sa nachádza vo výške 3 050 metrov a vznikla v roku 2018.

Ak ste nadšencami Jamesa Bonda, konkrétne predposledného filmu Spectre s Danielom Craigom v roli agenta 007, možno vám je toto miesto už známe. Nakrúcal sa totiž priamo v pohorí Gaislachkogl. Inštalácia vás vďaka svojmu modernému dizajnu vtiahne do nového sveta, neuveriteľného, ako je ten Bondov.

Cena lístka pre dospelého je 22 eur. Vstupné aj s jazdou lanovkou hore aj dolu je o 10 eur vyššie.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 007Elements (@007elements)

Kúpanie v termálnom jazierku

V Rakúsku ešte zostaneme a predstavíme vám unikátne miesto, ktoré poteší milovníkov kúpania v termálnych prameňoch. Horúce jazierko Maibachl sa nachádza v mestečku Villach a vďaka vode s teplotou 28° C je pre návštevníkov lákadlom aj počas zimy. Stránka Welcome2Villach informuje, že je dôležité načasovanie vašej návštevy, pretože sa môže stať, že „zmizne“.

Ak prídete v ten správny moment, môžete si v ňom dokonca zaplávať, keďže je hlboké 1 až 1,2 metra. Okrem toho má blahodarné účinky na ľudský organizmus. Nachádza sa uprostred prírody, takže jeho návšteva je skutočným zážitkom.

Ďalším lákadlom tohto termálneho jazierka je aj to, že vstupné sa tu neplatí. To znamená, že si ho môžete vychutnať úplne zadarmo.

Termálne kúpele ako z rozprávky

Termálne pramene s horúcou vodou nenájdete iba v Rakúsku, ale napríklad aj na Ukrajine, kde vznikol takýto komplex so skutočne originálnym vzhľadom. Kosino termal sú podľa cestovnej kancelárie Vidviday najlepšie termálne pramene na Ukrajine. Už na prvý pohľad zaujmú skutočne nevšednými bazénmi. Hlavným lákadlom je termálny bazén s fontánami v tvare zlatého vodovodného kohútika, hrnčeka na kávu alebo pohárov na pivo či víno.

Vstupné pre dospelého je necelých 14 eur na tri hodiny a 28 eur na celý deň. Vzhľadom na množstvo možností, ktoré kúpele ponúkajú, je to výborná cena. A nesmieme zabúdať ani na liečivé účinky ich vody na ľudské zdravie.

Korčuľovanie na najväčšom klzisku v Európe

Presuňme sa k našim maďarským susedom, konkrétne do hlavného mesta Budapešť, kde ako informuje portál Culture Trip, sa nachádza najväčšie európske klzisko. Korčuľovať sa po ňom je zážitok a ak vyhľadávate túto aktivitu, na tomto mieste si prídete určite na svoje. Korčuľovanie je sprístupnené pred Vianocami, ale aj počas tohto obdobia.

Cena vstupného za jedného dospelého doobeda sú 4 eurá, poobede 5,50. Klzisko nájdete priamo v mestskom parku a okrem svojho prívlastku „najväčšie v Európe“ sa môže pýšiť aj ďalším – je považované za jedno z najstarších klzísk.

Ak teda plánujete návštevu tohto hlavného mesta, nenechajte si ľadové dobrodružstvo ujsť. Na mieste si môžete požičať aj korčule, tak si nemusíte robiť starosti s ich nosením, alebo ak ste v korčuľovaní začiatočníkom, je to skvelá príležitosť na to, ako začať.