Foto: pixabay

Akné je nepríjemným problémom, s ktorým sa pasuje aj množstvo Slovákov.

Akné sa objavuje najčastejšie v období puberty, neraz sa však môže vyskytnúť aj v dospelosti. Hovorí sa, že ho môžu zapríčiniť niektoré jedlá, napríklad čokoláda či mliečne výrobky. Aká je však pravda?

Môžu mliečne výrobky či čokoláda zapríčiniť akné?

Akné nie je len estetický problém, ale najmä zdravotný. Vzniká vtedy, keď sa upchajú napríklad vlasové folikuly na pokožke. Najčastejšie sa objavuje na tvári, na hrudníku, ale aj na chrbte, píše portál Science Alert. Aký je však súvis medzi akné a jedlom, ktoré konzumujeme?

Ako sa dozvedáme z časopisu International Journal of Dermatology, vedci vykonali rozsiahlu štúdiu, v rámci ktorej skúmali výsledky 53 štúdií týkajúcich sa stravovania a jeho vplyvu na akné. Ako to dopadlo?

Foto: unsplash

Ako sa pre portál Metafact vyjadrila odborníčka Gabriella Fabbrocini, so vznikom akné sa spája strava s vysokou glykemickou záťažou (potraviny s vysokým obsahom sacharidov, ktoré sa v tele rýchlo rozkladajú, ako napríklad sladené nápoje, biely chlieb či ryža), ale aj častá konzumácia mliečnych výrobkov. Riziko vzniku akné zvyšuje aj nadmerná konzumácia mastných jedál a čokolády. Naopak, riziko vzniku akné znižuje strava bohatá na ovocie, zeleninu a mastné kyseliny.

Potrebný je individuálny prístup, diéta nemusí pomôcť každému

Ako môže strava zapríčiniť akné? Dermatológ Jerry Tan hovorí, že potraviny s vysokým glykemickým indexom môžu zvýšiť hladinu inzulínu v tele, ako aj inzulínu podobného rastového faktora 1 (IGF-1). Oba hormóny môžu zapríčiniť, že pokožka bude vylučovať viac kožného mazu. Okrem toho, zmeniť sa môže aj zloženie kožného mazu, a to takým spôsobom, že sa na pokožke budú častejšie objavovať nepríjemné zápaly.

Foto: pexels

Na tvorbe akné sa však podieľa množstvo faktorov a strava ani zďaleka nie je jedinou príčinou. Nie je teda možné povedať, že ak nebudete jesť mliečne výrobky alebo čokoládu, nikdy nebudete mať akné. Zmena stravy síce môže pomôcť, nemusí však účinkovať u každého. Akné často vzniká aj ako následok hormonálnych zmien, napríklad v období puberty, počas tehotenstva či počas menštruačného cyklu.

Okrem toho, na to, či niekto bude mať akné, môže výrazne vplývať aj genetika. Zdravotné ťažkosti v podobe akné sa môžu objaviť aj ako reakcia na určité lieky či kozmetické prípravky. Pri liečbe akné, ako aj hľadaní jeho príčin, je preto potrebný individuálny prístup, na stravu by sme si však mali dávať jednoznačne pozor.

Uložiť článok

Najnovšie články