Foto: Pixabay

Ak nájdete pavúka, nezabíjajte ho hneď. Môže byť užitočnejší ako sa zdá.

Mať pavúka v dome je pre niektorých priam hororovým scenárom. Vyhýbame sa im, zabíjame ich, kričíme zdesením pri pohľade na sieť v rohu miestnosti a príliš veľa nôh. V skutočnosti však môže byť skvelým spoločníkom. O tom ste sa mohli presvedčiť aj v našom článku, ktorý napríklad rozoberá, čo by sa stalo, ak by všetky pavúky zmizli. Znie to neuveriteľne? Povieme vám prečo.

Pavúky sú prirodzenou súčasťou ekosystému. Majú svoj význam nielen v exteriéri, ale aj v interiéri. Pravdou je, že mnohé z nich si ten interiér užívajú oveľa viac a môžu sa stať obyvateľmi vášho domova aj bez toho, aby ste o nich vedeli. Väčšina týchto pavúkov vôbec nie je nebezpečná, hrozbu pre nich predstavuje skôr človek. Realita je taká, že dokážu byť naozaj prospešné. Do svojich sietí totiž nechytajú len muchy, ale aj iný škodlivý hmyz a niektoré dokonca požierajú iné pavúky.

pixabay.com

Obeťami sietí sú často komáre, ktoré dokážu prenášať aj rôzne choroby. Existujú aj také druhy pavúkov, ktoré skáču a ako potravu preferujú komárov nacicaných krvou. Tí sú však skôr bežnou súčasťou afrických domácností. Ide teda o akýchsi pomocníkov, ktorí vás vedia zbaviť dotieravého hmyzu, samozrejme, pokiaľ sa zmierite s tým, že niekde vo vašej domácnosti alebo v pivnici prebývajú. Strach z nich je totiž veľmi rozšírený a majú ho aj niektorí vedci, ktorí sa ich skúmaniu venujú. Ako so strachom bojujú? Jedine tak, že prichádzajú s nimi do priameho kontaktu. Mnohí sú nimi napokon fascinovaní, ako aj Fiona Cross, ktorá pred nimi v detstve utekala a dnes pavúky študuje zblízka.

Vzťahy ľudí a pavúkov sú komplikované. Prispieva k tomu možno aj fantázia rôznych filmových režisérov, realita je však taká, že ich uhryznutie je skôr raritou ako dennou rutinou. Majú z nás hádam ešte väčší strach ako my z nich, a tak keď najbližšie nejakého doma objavíte, nezabíjajte ho, preneste ho napríklad von alebo do pivnice. Dosiahnete tak spokojnosť na oboch stranách.

Pozri aj: V spánku jeme pavúky a kvôli mobilu budeme zle spať. Toto je 14 najväčších mýtov o spánku, ktorým ľudia stále veria

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články