pixabay.com

Mnohí ľudia majú síce strach z pavúkov, no faktom je, že ich rola na Zemi je nezastupiteľná. Čo by sa stalo, keby pavúky neexistovali? Ako by to ovplyvnilo náš každodenný život?

Aj keď si asi všetci uvedomujeme, že pavúky sú dôležitou súčasťou prírody, pohľad na veľkého osemnohého tvora, ktorý okolo vás práve lezie, keď zaspávate v posteli, dokáže rozrušiť aj inak silných a nebojácnych ľudí. A nie je to nič neobvyklé, arachnofóbia, teda chorobný strach z pavúkov, patrí medzi tie známejšie a pomerne často vyskytujúce sa fóbie. Mnohí arachnofobici by boli najradšej, keby všetky pavúky zmizli a oni by nemuseli žiť v strachu. Čo by sa ale stalo, keby sa toto prianie vyplnilo?

V prípade, že by vymizli všetky pavúky, bol by to obrovský zásah do celosvetového ekosystému a výsledok by, už ako asi tušíte, nebol prívetivý. Pavúky sú totiž nesmierne užitočné. Jeden pavúk dokáže za rok chytiť do svojich lepkavých sietí až 2000 kusov hmyzu. Ak by teda pavúky zmizli, nastalo by veľké premnoženie rôzneho hmyzu ako múch, komárov a mnohých ďalších druhov lietavého, ale aj nelietavého hmyzu.

pixabay.com
pixabay.com

Poľnohospodárstvo by vymiznutím pavúkov zo Zeme dostalo takisto obrovskú ranu. Mnohé plodiny, ktoré sa pestujú lokálne či na malých výmerách a kde nie sú aplikované vo veľkej miere postreky, sú odkázané na pomoc práve od pavúkov pred nájazdmi škodlivého hmyzu.

“Keby zmizli všetky pavúky, museli by sme čeliť hladomoru”, hovorí Norman Platnick, biológ zameraný na štúdium pavúkovcov z New Yorkského prírodovedného múzea. “Pavúk je prirodzený regulátor hmyzu. Bez pavúkov by boli naše potraviny zožrané škodcami a my by sme postupne vyhynuli”, dodáva.

pixabay.com
pixabay.com

Výskumníci zaoberajúci sa pavúkmi a strachom z nich zistili, že človek má vrodený prirodzený strach z pavúkov a hadov ako systém včasného varovania pred prípadnou hrozbou. Je ale jasné, že malý pavúčik za vaňou v kúpeľni pre nás priame ohrozenie zvyčajne nepredstavuje. Práve naopak.

pixabay.com
pixabay.com

Takže ak máte či nemáte pavúky radi, je jasné, že život bez pavúkov by bol na Zemi veľmi komplikovaný a najmä nepríjemný, keďže by sme boli otravovaní enormným množstvom doterného hmyzu. Buďme preto radi, že ich máme. A ak sa stále bojíte pavúka vo vašej izbe, opatrne ho prekryte skleneným pohárom, podoberte podložkou a preneste ho na iné miesto, napríklad do menej využívanej izby alebo pivnice. Tam sa mu bude určite dariť a vám urobí záslužnú prácu.

interez.sk (Matej Mensatoris), treeehugger.com

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )