Foto: TASR

Filmové ocenenia nie sú prestížne len kvôli sláve, ale aj peniazom. Tie idú ruka v ruke so ziskom zlatej sošky.

Zisk prestížnej zlatej sošky je snom azda každého herca, ktorý sa objavil na filmovom plátne. Akadémia každoročne udeľuje ocenenia tomu najlepšiemu, čo sme mohli na plátnach a obrazovkách vidieť. Oscary dokážu vo väčšine prípadov výrazne ovplyvniť nominovaných hercov po kariérnej, ale aj finančnej stránke.

Koľko peňazí dostanú herci za Oscara?

Byť nominovaný na tak prestížnu cenu je bezpochyby veľká vec sama o sebe. Mnohých ľudí však zaujíma, koľko herci za nominácie, respektíve predovšetkým za výhru, od Akadémie dostanú. Nuž, ako informuje Unilad, podobne ako pri polčasovej šou na Superbowle, za to priamo nedostanú nič. Aj keď technicky z ocenenia neplynie žiadna finančná výhra, dopad na ich kariéry a hodnotu je zásadný.

Udeľovanie Oscarov je sprevádzané veľkou marketingovou snahou, na ktorú sa utrácajú milióny dolárov. Unilad vychádza z čísel, ktoré priniesol Business Insider. Tie hovoria jasnou rečou a uvádzajú príklad – pred nomináciou film zarobí priemerne 35 miliónov dolárov (32,8 milióna eur), po nominácii približne ďalších 29 miliónov dolárov (27,1 milióna eur) a po víťazstve sa zisk navýši ešte o 19 miliónov dolárov (17,8 milióna eur).

Výhra sa odrazí na šekoch

Vzorec, ktorý bol uvedený ako príklad, odráža silný vplyv ocenení na finančnú stránku filmov a tiež na neskoršie finančného ohodnotenie hercov. Dôkazom má byť aj to, že až tri z piatich najzárobkovejších filmov histórie, boli na Oscara buď nominované, alebo ho dokonca vyhrali.

Foto: TASR/AP

Jo Piazza, ktorý je autorom knihy Ako slávni ľudia zarábajú peniaze (How Famous People Make Money), sa vyjadril, že zisk Oscara je vlastne akousi pečiatkou, ktorá hercovi ostane a umožní mu zvýšiť jeho honorár. Podľa Piazzu si môže výherca pri ďalších filmoch vypýtať v priemere o 20 % vyšší honorár. To však ale neplatí pre každého, keďže populárni herci už často za svoje roly berú vysoké sumy. Ako príklad Unilad uvádza Leonarda DiCapria, ktorý za úlohu Vlka z Wall Street obdržal 25 miliónov dolárov (23,4 milióna eur).

Pri rozbehu kariéry ale môže ocenenie urobiť doslova zázraky. Ako príklad je možné uviesť Halle Berryovú, ktorá sa dostala z priemerného zárobku 120-tisíc dolárov (112-tisíc eur) na úroveň 6,5 milióna dolárov (6,1 milióna eur). Po roku 1994 podobne poskočil aj Tom Hanks, ktorého priemerný honorár sa pohyboval na úrovni 700-tisíc dolárov (655-tisíc eur), no po zisku ceny vyletel na 10 miliónov dolárov (9,4 milióna eur).

Uložiť článok

Najnovšie články