Ľudské telo ostáva napriek storočiam výskumov stále záhadou.

Ešte vždy nás dokáže občas poriadne prekvapiť. Z času na čas sa niektorý orgán vytratí, iný pribudne, niektoré orgány sa pri poškodení dokážu samé napraviť a občas dôjde k poškodeniam a ochoreniam, o akých doteraz svet ešte nepočul.

Už od detstva je človek vlastným telom zaujatý. Skúmame jeho funkcie, fascinujú nás zvráskavené prsty po dlhom kúpeli a neraz testujeme jeho limity. Okrem toho, základy anatómie sa v škole učil každý z nás. Tiež ste neraz počuli, že slepé črevo nie je vôbec užitočné? Predstavte si, že predsa len užitočné je. A aj množstvo orgánov, o ktorých si myslíme, že neplnia dôležitú funkciu, predsa len majú svoj zmysel.

Slepé črevo

Iste ste už aj vy počuli, že okrem občasných zápalov nie je červovitý výbežok na konci čreva, teda slepé črevo, na nič užitočné. Táto informácia však nie je pravdivá, nie je to len pozostatok evolúcie. Najnovšie výskumy dokazujú, že slepé črevo môže byť dôležitou súčasťou imunitného systému. Telo v ňom totiž skladuje prospešné baktérie, ktoré nám pomáhajú bojovať s infekciami.

Jamka na uchu

Ak sa pozriete z blízka, zistíte, že niektorí ľudia majú na ušiach drobné jamky. Má ich však už len malé percento ľudí a hovorí sa im preaurikulárne sínusy. Aj keď nie je celkom isté, prečo ich vlastne máme, vedci sa domnievajú, že ide o pozostatok žiabier.

Baby details. ❤️#preauricularsinus #earpit

A post shared by T r a c i V a l e n t i n e🌿 (@tracideannn) on

Vrásky na prstoch

V letných mesiacoch, keď sa nejeden človek rád osvieži v bazéne, sa nám na prstoch rúk aj nôh vytvárajú vrásky. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sa vlastne vytvárajú? Výskum z roku 2013 sa zaoberal presne touto otázkou a ukázalo sa, že s vráskavými prstami sa pod vodou manipuluje s predmetmi oveľa jednoduchšie. Vrásky na nohách zas dopomáhajú k tomu, aby sa nám lepšie kráčalo po mokrom klzkom povrchu.

Nadbytočná DNA

Naše telo je tvorené obrovským množstvom DNA a zdalo by sa, že nás akurát tak činí náchylnejšími na rôzne mutácie a ochorenia. Pravdou však je, že je mimoriadne dôležitou súčasťou genómu. Ukázalo sa, že žiadna DNA nie je nadbytočná. Zabezpečuje totiž, aby sa chromozómy v našich bunkách správne prepájali.

pixabay.com

Nadbytočné imunitné bunky

V našom tele sa nachádza množstvo neaktívnych lymfocytov, ktoré útočia na telo v prípade autoimunitného ochorenia. Mohlo by sa teda zdať, že nie sú na nič užitočné. Taktiež však plnia dôležitú funkciu. Pomáhajú telu bojovať s nebezpečnými infekciami, ktoré napádajú imunitný systém, a to tak, že sa vydávajú za neškodnú časť tela.

Črevné baktérie

Aj keď si mnohí z nás spájajú baktérie s ochoreniami v našom tele, najmä v našich črevách sú mimoriadne dôležité. Vedci si myslia, že zohrávajú významnú úlohu pri boji s rakovinou, chronickým únavovým syndrómom, sklerózou multiplex a inými ochoreniami. Ovplyvňujú dokonca aj chuť do jedla a našu náladu.

pixabay.com

Interstitium

Zdá sa, že naše orgány sú obalené ďalším veľkým orgánom. A nehovoríme o koži ale o nedávno objavenom orgáne, ktorý vedci pomenovali interstitium. Je naplnený tekutinou a pomáha chrániť orgány pred poškodením.

Spojivková riasa

Vedeli ste, že spojivková riasa v našom oku je taktiež evolučným pozostatkom? Niektoré druhy zvierat, ako napríklad mačky, majú dodnes tretie očné viečko, ktoré udržiava oko vlhké a chráni ho pred poraneniami. Aj keď už tretie očné viečko nemáme, spojivková riasa stále zohráva úlohu pri zvlhčovaní oka a pomáha pri očných pohyboch.

Pozri aj: Zvrátenie starnutia a nový orgán. Toto sú najvýznamnejšie objavy, ktoré sa v roku 2018 zatiaľ vedcom podarili

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články