Foto: Pixabay

Asi mnohí z nás by sa domnievali, že po tisícročiach štúdiách nášho organizmu už dokonale poznáme to, čo sa nachádza vo vnútri nášho tela.

Ale to nie je úplná pravda. Aj pred rokom sme vás informovali o objave nového ľudského orgánu. Teraz vedci ohlasujú ďalší úspech. Ak si ale myslíte, že orgán má presné miesto, napríklad v brušnej dutine, tak to nie je úplne tak.

Tento orgán sa nachádza v okolí orgánov, lemuje napríklad tráviaci trakt, pľúca, časti močového ústrojenstva, okolie tepien, žíl a tiež častí svalstva. Tieto časti sú navzájom prepojené tekutinou.

Táto nová štruktúra by mohla dokonca vysvetliť, kde sa v tele zdržiava veľké množstvo tekutín. Môže byť dokonca zdrojom lymfy – mliečnej tekutiny, ktorá má zásadný vplyv na fungovanie nášho imunitného systému. Nový „orgán“ resp. táto štruktúra kanálikov, by mohla hrať významnú úlohu pri udržiavaní nášho zdravia a vplyv na šírenie chorôb.  Naše vnútorné orgány sú obalené spojivovým tkanivom a sú navzájom prepojené práve týmto novým orgánom, nazvaným interstitium.

Ilu: Jill Gregory/Mount Sinai Health System

Tento názov je v lekárskej terminológii známy a je definovaný ako tkanivo orgánov, ktorá tvorí akúsi „kostru“ orgánov. Teraz ale vedci NYU School of Medicine hovoria o ňom ako o jednom veľkom orgáne ľudského tela.

Na nový objav prišli pri rutinnom vyšetrení žlčovodu. Lekári si všimli, že štruktúra, ktorá ho obklopuje, má zvláštny vzor. Pozreli sa preto rovnakou metódou aj na iné miesto, konkrétne pod kožu v okolí nosa a našli zhodu.

Na základe toho a ďalších výskumov sa lekárski vedci začali zhodovať v tom, že interstitium by mal byť definovaný ako jeden samostatný orgán. Pravdou ale je, že vedcov čaká ešte dlhá cesta, aby dokázali presvedčiť aj iných, že skutočne ide o orgán v pravom slova zmysle.

„Toto zistenie má potenciál započať dramatický pokrok v medicíne, vrátane možnosti, že priamy odber vzoriek intersticiálnej tekutiny sa môže stať silným diagnostickým nástrojom,“ vysvetlil spoluautor Neil Theise.

Keďže tekutina nachádzajúca sa v „novom“ orgáne môže mať zásadný vplyv na imunitu človeka, lekári by mali k tomu objavu aj tak pristupovať. V budúcnosti tak môže byť interstitium zásadným kľúčom k tomu, ako pristupujeme k mnohým chorobám, s ktorými si momentálne medicína nevie vždy pomôcť. Jednou z nich je aj liečba rakoviny či nádorových ochorení.

Pozri aj: Až takto neuveriteľne sa môže zdeformovať. Fotografka zachytila, aké netradičné tvary môže mať detská hlava tesne po pôrode 

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )