Foto: MovieStillDB

Ak niekto pred vami varil v byte pervitín, môže to mať na vás veľmi negatívny vplyv.

Začiatkom roka 2019 sa manželia Tyler a Elisha Hesselovi usadili vo svojom novom dome v americkom štáte Missouri. Po prvej radosti z nového bývania nasledovala ďalšia a to, že spolu čakajú dieťa, ktoré sa má narodiť v januári 2020. Potom ale nasledovali udalosti, ktoré ich do značnej miery znepokojili. 

Ich domov bol totiž iný ako ostatné. Ako informuje portál IFL Science, bežné testy súvisiace s tehotenstvom odhalili, že Elisha bola pozitívna na užívanie metamfetamínu. Keďže vedeli, že ani jeden z nich túto drogu neberie, vyvolalo to veľkú vlnu zmätku, ale aj obáv o dieťa. Všetko sa vysvetlilo až neskôr, keď zistili, že ich dom v minulosti slúžil ako miesto, kde sa varil pervitín.

Foto: Archív TASR

Odhalili to desiatky telefonátov s bankou a právnikmi. Okamžite sa z domu odsťahovali pre zachovanie zdravia seba, ale aj ich očakávaného dieťaťa. Dekontaminácia ich domu by ale stála 100-tisíc dolárov. O celom prípade informujú na stránke GoFundMe, na ktorej žiadajú ľudí o pomoc.

Štúdia Flindersovej univerzity v Austrálii zistila, že stopy drog na mieste, kde sa pervitín varil, je možné odhaliť aj po piatich rokoch. Zistili to stermi zo stien a viacerých povrchov v dome, ktorý bol 5 rokov opustený a predtým sa tam vyrábali drogy.

Najvýznamnejšia časť drog sa nachádzala na žalúziach. Tie sa tam nachádzali v čase, keď sa pervitín vyrábal,“ uviedla autorka štúdie Kirstin Rossová vo vyhlásení.  Drogy našli aj na predmetoch, ktoré boli donesené do domu aj po tom, ako sa v ňom prestali variť drogy.

Iná štúdia sa zaoberala tým, ako pobyt v takomto dome môže ovplyvniť zdravie. Vedci v roku 2015 analyzovali päťčlennú rodinu vrátane troch detí vo veku od 7 do 11 rokov. Rodina žila vo vidieckom dome v Austrálii, kde sa predtým nachádzalo laboratórium na výrobu pervitínu. Celá rodina uvádzala zdravotné problémy, ktoré nemali pred príchodom do tohto domu. Boli to napríklad červené očí, vyrážky, závraty, rozmazané videnie či kašeľ. Niektorí z nich mali príznaky ako po užití drogy – nadmernú energiu, poruchy spánku či úzkosť.

Foto: Archív TASR

Najvyššiu koncentráciu drogy vo vlasoch mal 7-ročný chlapec. Mal tiež vážne zdravotné problémy a symptómy podobné astme, mával strach, nočné mory a návaly podráždenosti. Lekári na základe príznakov tvrdili, že vykazuje prejavy ako pri ADHD.

Pervitín sa často varí v odľahlých domoch, v rôznych bytoch alebo dokonca aj v autách. Mnohé chemikálie a lieky potrebné na jeho výrobu nie je až tak obtiažne získať.

Ak sa presťahujete do nového bývania a pocítite tam zatuchnutú octovú arómu, pachy čpavku, prípravky na čistenie okien či spálený plast, mali by ste byť na pozore. Nos samozrejme nie je zaručený spôsob ako rozpoznať, či sa na tom mieste varil pervitín, keďže tieto arómy môžu pochádzať aj z iných zdrojov.

Foto: Archív TASR

Najjednoduchšia cesta tak je zakúpiť si niekoľko testerov na drogy a urobiť stery z rôznych povrchov, napríklad spomínaných žalúzií či menej dostupných miest a to v rôznych miestnostiach, najmä v kuchyni. Ich spoľahlivosť síce nemusí byť stopercentná, ale mali by fungovať. Ak budete mať vážne podozrenie, že vo vašom novom dome či byte sa predtým varili drogy, mali by ste kontaktovať úrad verejného zdravia a políciu.

IFL Science
Uložiť článok

Najnovšie články