Foto: wikimedia.org/wikimedia.org

Michaela Galambošová / / Série
Po prvýkrát sa IQ testom podrobila ako desaťročná. Skóre, ktoré dosiahla, bolo mimo tabuliek.

Marilyn sa do Guinnessovej knihy rekordov zapísala ako najinteligentnejšia osoba na svete. Záhady, nad ktorými sa iní trápili celé roky, dokázala rozlúsknuť v priebehu pár minút. Experti sa síce nevedia presne zhodnúť na tom, aké vysoké je vlastne IQ tejto nezvyčajnej ženy, jedno je však isté. Definitívne patrí k najinteligentnejším ľuďom žijúcim na tejto planéte.

Napriek tomu, že má dnes Marilyn 71-rokov, svojimi trefnými odpoveďami ešte stále udivuje svet. Táto žena ukazuje, s čím všetkým si dokáže poradiť ľudský um. Verí tomu, že priezvisko, ktoré nosíme, nás ovplyvňuje viac než si myslíme, čo ju viedlo k zmene priezviska. Sama si svoje rodné priezvisko Mach zmenila na Savant, ktorého význam je „tá, ktorá sa učí.“

Jej rodičia si už v detstve všimli, že sa ich dcéra značne vymyká z priemeru. Po prvýkrát ju nechali podrobiť IQ testom ako desaťročnú. Dievčatko však v IQ testoch dostala také vysoké výsledky, že to všetkým vyrazilo dych. Podrobila sa dvom testom. Prvý bol Stanford-Binetov test, v ktorom dievča dosiahlo neuveriteľných 228 bodov. Skupina vedcov ju podrobila aj druhému testu, tzv. mega testu. Jeho hornou hranicou bolo IQ 145. Megan však s ľahkosťou túto hranicu prekonala. Podľa výsledkov tohto testu jej IQ  bolo 186. To však bol len začiatok neobvyklých schopností malej Marilyn.

Vyletela z vysokej školy


https://twitter.com/thefastest11/status/972005548836073473
Vedci sa zhodli na tom, že 10-ročná Marilyn disponuje inteligenciou 23-ročnej ženy. Práve kvôli svojej vysokej inteligencii sa dvakrát dostala do Guinnessovej knihe rekordov. Prvýkrát v roku 1986, druhýkrát v roku 1989. Svoju pozíciu by s vysokou pravdepodobnosťou obhájila aj v budúcnosti, no v roku 1990 bola táto kategória zrušená. To však nie je to podstatné. Napriek svojej výnimočnosti, Marilyn žila naoko úplne obyčajný život. Absolvovala miestnu strednú školu, pomáhala v otcovom obchode a neskôr dva roky študovala na Washingtonskej univerzite v St. Louis. Z nej, napriek vysokej inteligencii, po dvoch ročníkoch vyletela. Možno aj to jej pomohlo si uvedomiť, že vzdelanie nie je všetko.

Odsťahovala sa do New Yorku, kde začala sľubnú kariéru novinárky a spisovateľky. Najprv vymýšľala kvízy a hádanky pre magazín Omni, no neskôr sa dopracovala k vlastnej rubrike Ask Marilyn/Spýtajte sa Marilyn v známom magazíne Parade.

Najinteligentnejší pár New Yorku


https://twitter.com/thomasngmorris/status/936989566254370816
Je zrejmé, že Marilyn potrebovala pri svojom boku muža, ktorý bol tiež obdarený inteligenciou. Jej manželom sa stal Robert Jarvik, vedec, preslávený vynálezom prvého umelého srdca (Jarvik 7), ktoré bolo úspešne implantované do tela človeka. So svojou manželkou boli označovaní za najinteligentnejší pár New Yorku. Tento titul im zaslúžene patril.


https://twitter.com/PBHNetwork/status/971883485983059969
Marilyn svoju inteligenciu dokázala aj tým, že si hravo poradila s viacerými teoretickými problémami, ako napríklad Monty-Hall problémom či problémom dvoch chlapcov. Ani táto inteligentná žena sa však nevyhla neprajníkom, ktorí tvrdili, že IQ testy neboli objektívne. Sama Marilyn priznáva, že výsledky IQ testu ovplyvňujú rôzne faktory a určite dosiahnuté číslo nie je to najdôležitejšie na svete. Aj tento postoj ale svedčí o jej inteligencii.

Marilyn vos Savant je príkladom toho, že do dejín sa môžete našťastie zapísať aj inak než škandálmi. Stačí len správne využívať svoj potenciál. Tejto sympatickej spisovateľke sa to podarilo.

Pozri aj: Brandenn E. Bremmer: Génius s IQ 178, ktorý sa naučil čítať keď mal 18 mesiacov. V 10 rokoch dokončil strednú školu a v 14 rokoch spáchal samovraždu

allthatinteresting.commarilynvossavant
0
Komentovať (0)