Foto: TASR/AP

Od kraja erodujúceho útesu v Dánsku presunuli historický maják.

Dánske úrady v utorok úspešne premiestnili 120-ročný maják približne 70 metrov ďalej od pobrežia, ktorého postupujúca erózia ohrozovala túto historickú stavbu.

Maják s názvom Rubjerg Knude sa nachádza na severozápade Dánska pri pobreží Severného mora a jeho presun sa uskutočnil pomocou plošiny na koľajniciach.

Foto: TASR/AP

Keď tento maják s výškou 23 metrov v roku 1900 vybudovali, nachádzal sa zhruba 200 metrov od pobrežia; odvtedy sa táto vzdialenosť zmenšila na šesť metrov, informoval denník The Guardian.

Podľa Arneho Boelta, starostu neďalekého mesta Hjörring, bola manipulácia s nefunkčnou stavbou riskantná. Budova má totiž hmotnosť približne 720 ton a je situovaná na útese.

Foto: TASR/AP

Oplatí sa podstúpiť toto riziko. Alternatívou bolo maják rozobrať,” vyhlásil starosta. Presunutie zabezpečí majáku bezpečnú pozíciu na nasledujúcich 40 rokov, tvrdia experti.

Foto: TASR/AP

Dánska ministerka životného prostredia Lea Wermelinová označila maják za “národný poklad”. Jej rezort vyčlenil na záchranu pamiatky päť miliónov dánskych korún (670.000 eur) a prispel aj miestny magistrát.

Foto: TASR/AP

Operácia trvala niekoľko hodín, pričom plošina sa pohybovala rýchlosťou 12 metrov za hodinu, dopĺňa stanica BBC. Maják v jeho pôvodnej polohe ohrozovala erózia svahu a pohyblivý piesok.

Rubjerg Knude ukončil svoju navigačnú činnosť v roku 1968 a na krátky čas sa z neho stalo múzeum. K majáku v regióne Severné Jutsko každoročne zavíta viac než 250.000 návštevníkov.

1
Uložiť článok
Komentovať