Foto: commons.wikimedia.org (Maximilian Dörrbecker) / Ilustračná foto: Unsplash

Jej časti prechádzajúce cez Slovensko nie sú tak dobre známe ako Cesta hrdinov SNP, vybrať sa po ich trase však stojí za to.

Ak patríte medzi nadšencov dlhých peších túr alebo hľadáte tipy na nové turistické výlety, vyskúšajte napríklad niektorú z európskych diaľkových trás a ich úseky. Dnes si predstavíme jednu z nich, ktorá je výnimočná aj tým, že prechádza Slovenskom a rovno v dvoch častiach. Je ňou medzinárodná diaľková turistická trasa E3, ktorá patrí k najdlhším v celej Európe. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Cez Slovensko prechádzajú dve z celkového počtu dvanásť európskych diaľkových peších trás. Prvou z nich je trasa E8, ktorej časti sú na našom území dobre známe pod názvami Štefánikova magistrála a Cesta hrdinov SNP.

Naprieč Európou, aj cez Slovensko

Druhá je Medzinárodná diaľková turistická trasa E3 (E3 European Long Distance Path), ktorá začína v Portugalsku a prechádza naprieč celou Európou, až do Turecka k pobrežiu Čierneho mora.

Foto: commons.wikimedia.org (Maximilian Dörrbecker)

Trasa sa ešte predĺžila

V minulosti mala táto medzinárodná diaľková turistická trasa začiatok v španielskom Santiago de Compostela. Ak chcete z jej úplného začiatku vyraziť dnes, budete vychádzať až z portugalského mysu Cape St. Vincent alebo španielskeho mesta Cádiz.

Ako môžete vidieť na mape vyššie, obe vetvy sa napokon spájajú, a preto je iba na turistoch, ktorú úvodnú trasu si zvolia. Rovnako bol predĺžený aj jej koniec a namiesto pôvodného bulharského mesta Nesebar, dnes končí v tureckom Istanbule.

Prechádza cez 13 štátov naprieč celou Európou

Celkovo táto jedna z najdlhších peších turistických trás v Európe meria 6950 dobrodružných kilometrov. Prechádza hranicami a územím 13 štátov nasledovne: začiatok Portugalsko – Španielsko – Francúzsko – Belgicko – Luxembursko – Nemecko – Česko – Poľsko – Slovensko – Maďarsko – Rumunsko – Bulharsko – koniec Turecko. 

Na turistov, ktorí sa touto trasou vydajú, čaká prechod cez rôzne krajiny s rôznym typom prírodných podmienok. Spoznať trasu E3 je skutočne pestrým dobrodružstvom.

Ilustračná foto: Unsplash

Dve zaujímavé túry po Slovensku

Ak by ste chceli prejsť úsek tejto trasy, nemusíte cestovať ďaleko za naše hranice. Prechádza aj cez Slovensko a môžete si zvoliť rovno spomedzi dvoch častí, prostredníctvom ktorých spoznáte niekoľko pohorí. Trasa E3 prechádza na územie Slovenska západom cez pohorie Javorníky, ďalej pokračuje Súľovskými vrchmi, Malou Fatrou, Chočskými vrchmi až po Oravské Beskydy. 

Následne prechádza zo Slovenska do Poľska a po kratšom úseku sa vracia späť a vedie Oravskými Beskydami, Šarišskou vrchovinou, Slanskými vrchmi až po Zemplínske vrchy.

Malá Fatra Foto: Unsplash

Spolu viac ako 500 peších kilometrov

Už iba na na tomto území ponúka zaujímavú turistiku s množstvom skvelých výhľadov a miest. Tieto časti medzinárodnej diaľkovej turistickej trasy sú u nás menej známe ako už spomínaná Cesta hrdinov SNP, stoja však rozhodne za to.

Prvá z nich vedúca cez Slovensko má dĺžku 215 kilometrov a druhá takmer 300 kilometrov. Následne sa od nás posúva Maďarskom ďalej na juhovýchod Európy.

Spoznajte aj ďalšie časti

Ak by ste sa chceli vydať na diaľkovú turistickú trasu E3 už iba na Slovensku, pripravte si niekoľko intenzívnych dní v prírode. Podľa portálu Traildino je vzhľadom na dĺžku trasy, necelých 7-tisíc kilometrov, celkový prepočet jej prechodu 350 dní. Tento údaj je však veľmi individuálny a závisí na každom konkrétnom turistovi a jeho schopnostiach, za aké obdobie by túto trasu dokázal prejsť celú.

Keďže je porozdeľovaná na rôzne úseky v daných krajinách, môžete si vybrať napríklad jednu alebo pospájať niektoré z nich a vydať sa na spoznávanie Európy s množstvom zážitkov.

Foto: commons.wikimedia.org (Maximilian Dörrbecker)

12 diaľkových turistických trás vedúcich cez celý kontinent

Európa ponúka okrem tejto aj ďalších 11 medzinárodných diaľkových turistických trás, ktoré nájdete zobrazené na mape vyššie. Najdlhšia z nich má označenie E4, meria 12-tisíc kilometrov a prechádza zo Španielka až na Cyprus.

O ich prepojenie sa zaslúžila Európska turistická asociácia, ktorá vznikla v roku 1969. Jej členom za Slovensko je Klub slovenských turistov.

era-ewv-ferp.com, lepsiageografia.sk, kst.sk, traildino.com, wandermap.net,

Najnovšie články