Foto: Pixabay

Už dlhšie sa študujú psychedelické drogy na ich využitie v medicíne.

Lysohlávky, či po slovensky holohlavce, a LSD si mnohí ľudia spájajú iba s drogovou scénou. Avšak tieto drogy sú už dlhšie vo veľkej pozornosti vedcov. Ukazuje sa, že môžu byť dobrou alternatívou pri liečbe depresie u ľudí, ktorí nereagujú na konvenčnú liečbu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Najnovšia štúdia uverejnená v ACS Chemical Neuroscience odhaľuje, že niektoré psychedeliká sú lepšie ako bežne používané antidepresíva. Psychedeliká sú látky, ktoré pôsobia na receptor nazvaný 5-HT2A a patrí medzi ne napríklad psilocybín (účinná látka v lysohlávkach), LSD či DMT. Žiadna z týchto látok nie je legálna, avšak ukazuje sa, že dokážu veľmi dobre bojovať s depresiou alebo úzkosťou. Na štúdiu sa pozrel portál IFL Science.

Jedným zo schválených antidepresív je tiež ketamín, ktorý ale neúčinkuje na receptor 5-HT2A, ale viaže sa na receptory NMDA.

Topili potkany aby zistili depresiu

Vedci chceli otestovať, ako efektívne dokážu ketamín a psychedeliká potláčať stavy depresie a úzkosti. Počas piatich týždňov tak vykonali množstvo testov na potkanoch.

Na testovanie depresie využívali vedci nádrž s vodou a sledovali úroveň mobility potkanov pri snahe dostať sa nad vodnú hladinu. V tomto teste sa imobilita považovala za znak vzdania sa a považuje sa za sklon zvieraťa k depresii.

Potkany, ktorým bol podávaný psilocybín alebo LSD vykazovali zníženie imobility a to sa prejavovalo počas celej doby štúdie. To naznačuje, že jednorazová liečba týmito drogami vyvolala u nich trvalé zníženie depresie. Síce sa účinok počas trvania štúdie nezmenil, vedci si všimli, že účinok psilocybínu bol výraznejší ako pri LSD.

Ilustračná foto: Pixabay

Pri testovaní ketamínom sa znížená miera imobility u potkanov prejavovala počas prvých dvoch týždňov, potom sa ale vytrácala, až úplne zmizla. To naznačuje, že ketamín má iba prechodný účinok.

Potkany na otvorenom priestranstve

Pri meraní úzkosti vedci umiestnili potkany na miesto s dvomi veľkými otvorenými priestormi a s dvomi uzavretými priestormi. Potkany sú totiž zvyčajne nervózne, keď sa nachádzajú v otvorených priestoroch. Vedci tak merali čas strávený v jednotlivých komorách a na základe toho posudzovali úroveň úzkosti.

Potkany, ktoré dostali psilocybín trávili viac času v otvorenom priestore, ale iba vtedy, ak tam boli umiestňované raz týždenne počas celej doby štúdie. Ak sa tam dostali iba na konci štúdie, po piatich týždňoch, nevykazovali žiadnu tendenciu byť dlhšie v otvorenom priestranstve.

Ilustračná foto: Pixabay

Autori štúdie preto poznamenávajú, že psilocybín má efekt pri odstraňovaní úzkosti u potkanov iba vtedy, ak sú jej vystavovaní opakovane. Potkany, ktoré dostali ketamín, nevykazovali žiadne tendencie byť v otvorených priestoroch bez ohľadu na to, či tam boli opakovane alebo iba na konci štúdie.

Čo funguje pri potkanoch, nemusí pri ľuďoch

Vedci tak na záver štúdie uvádzajú, že klasické psychedeliká pôsobia lepšie na potláčanie depresie a úzkosti ako ketamín. Uvádzajú, že by sa liečivá mali zamerať na receptor 5-HT2A, ktorý by mohol byť lepšou voľbou pri klinickom odstraňovaní týchto ťažkostí.

Všetky pokusy však platia u potkanov a nie u ľudí. Mozog človeka je viac komplexnejší a zložitejší, a tak to, čo funguje u potkanov ešte neznamená, že bude fungovať aj u ľudí, aj keď tu istý predpoklad existuje. Aby sa tieto závery štúdie mohli potvrdiť aj u ľudí, bude potrebné robiť testy práve na ľudských pacientoch.

Uložiť článok

Najnovšie články