Alan Rockefeller [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Depresiou trpia tisícky ľudí po celom svete.

Kým niekedy liečba dostupná nebola, dnes si človek môže vybrať medzi niekoľkými spôsobmi liečby podľa toho, ktorý je najviac vyhovujúci. Najrozšírenejšia je medikamentózna liečba a aj keď tá súčasná dokáže pomôcť, vedci neustále hľadajú nové alternatívy.

Ľuďom trpiacim depresiou pomôže psilocybín

Ako informuje portál IFLScience, jednou z nich sú napríklad aj lysohlávky. Lysohlávky boli doteraz vnímané najmä ako rekreačná droga, ktorá dokáže navodiť zmenený stav vedomia. Obsahujú však látku zvanú psilocybín a zdá sa, že ten dokáže omnoho viac, než len na chvíľu privodiť stav zmeneného vedomia.

Vedci sa pred časom pustili do klinického testovania psilocybínu a ukázalo sa, že nemá závažné negatívne vedľajšie účinky. Samozrejme, tu klinické testy nekončia a je potrebný ešte ďalší výskum, doteraz získané poznatky však predstavujú pre pacientov trpiacich depresiou nádej. Možno sa už čoskoro dočkajú nového lieku vyrobeného práve z výťažku z lysohlávok. Niektorí pacienti totiž na súčasnú liečbu nereagujú.

Mädi [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Výskum bol vykonaný pod taktovkou spoločnosti COMPASS Pathways a výskumníkov King’s College v Londýne. Zúčastnilo sa ho 90 zdravých dobrovoľníkov rozdelených do troch skupín, pričom jedna skupina dostala 10 miligramov lieku vyrobeného zo psilocybínu, druhá skupina dostala 25 miligramov lieku a tretia skupina dobrovoľníkov dostala placebo.

Lysohlávky majú potenciál aj pri liečbe závislostí

Ukázalo sa, že ani jedna zo skupín netrpela vedľajšími účinkami, ktoré by sa týkali kognitívnych funkcií alebo emočného stavu, po užití lieku však pociťovali zlepšenie nálady a zmeny v zmyslovom vnímaní. Výsledky klinického testovania oznámili vedci na 58. ročníku neurofarmakologickej konferencie American College of Neuropsychopharmacology (ACNP).

Ako sme spomínali, vykonaná bola zatiaľ len prvá fáza klinického testovania, čo znamená, že vedci testovali prípadné vedľajšie účinky lieku a jeho bezpečnosť. Efektivita a terapeutická hodnota bude overená v nasledujúcich testoch. Napriek tomu však ide o jednu z najrozsiahlejších štúdií, ktorá sa zaoberá účinkami psilocybínu, aká bola doteraz vykonaná.

Foto: unsplash

Už doterajšie štúdie potvrdili, že psilocybín má potenciál pomôcť pacientom, ktorí trpia depresiou a liečba dostupná v súčasnosti im nezabrala. Okrem toho, psilocybín môže byť nápomocný aj pri liečbe závislostí a môže pacientom pomôcť zbaviť sa závislosti od alkoholu či od cigariet.

Spoločnosť COMPASS Pathways už dokonca pristúpila k druhému kolu testovania a momentálne skúma účinky psilocybínových liekov na 216 pacientoch, ktorí trpia depresiou a sú odolní voči liečbe známej v súčasnosti.

IFLScience
Uložiť článok

Najnovšie články