Foto: Facebook.com (Ministry of Environment) / François MEY, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Čo by ste urobili, keby objavíte rastlinu nápadne pripomínajúcu penis? V dnešnej dobe mnohým ako prvé napadne odtrhnúť ju a odfotiť.

Pravidelne sa objavujú rôzne správy o tom, ako ľudia ničia životné prostredie, spôsoby pritom môžu byť rôzne. Ministerstvo životného prostredia v Kambodži ale musí riešiť skutočne nezvyčajný prípad. Vydalo prosbu, aby ľudia „nechali na pokoji“ rastlinu, ktorá ich zaujala iba jednou vecou – svojím vzhľadom, ktorý je atraktívny napríklad pre fotografiu na sociálne siete, informoval IFL Science

Ministerstvo životného prostredia v Kambodži uverejnilo na svojom Facebooku fotografie skupiny dievčat, ktoré trhajú rastlinou zvanú Nepenthes bokorensis a následne sa s ňou nadšene fotiaUž na prvý pohľad upúta jej výzor. Až nápadne sa totiž podobá na ľudský penis. Ministerstvu sa to ale nepáči a z pochopiteľných dôvodov prosí ľudí, aby zmenili svoje správanie.

Ministerstvo je zúfalé

„To, čo robia, nie je správne,“ začalo ministerstvo v popise svojho príspevku. Ďalej pridalo prosbu, aby s tým ľudia prestali. „Sme radi, že milujete prírodné zdroje, ale nezbierajte úrodu, ktorá potom iba vyjde na zmar.“

Nepenthes bokorensis je džbánovitá rastlina, ktorá rastie na ostrove Phnom Bokor v Kambodži. Napriek tomu, že sama o sebe nie je ohrozeným druhom, nachádza sa v oblasti, ktorá je už dosť zničená v dôsledku ľudských zásahov, preto je táto požiadavka ministerstva pochopiteľná. Navyše vzhľadom na fakt, že zjavne ide iba o rekvizitu, s ktorou sa ľudia chcú odfotiť, pretože im pripomína ľudský úd. 

Sú to rastliny ako žiadne iné

Korisťou týchto rastlín, patriacej do kategórie mäsožravých, sú prevažne mravce. Spravidla rastú na miestach chudobných na živiny, vďaka čomu sa u nich vytvorila schopnosť živiť sa spravidla hmyzom. Sú nepochybne fascinujúcou zložkou biotopu, ktorú by ľudia v žiadnom prípade nemali ničiť.

IFL Science upozornil na desivú štúdiu, podľa ktorej až štvrtine mäsožravých rastlín môže hroziť vyhynutie. Preto, keď sa náhodou ocitnete na mieste, kde nejaká rastie, majte toto na pamäti.

0
Uložiť článok
Komentovať