Foto: Unsplash / dronepicr, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Leto sa blíži a s ním aj čas na plánovanie dovoleniek. Tu je niekoľko tipov, ako ju urobiť skutočne výnimočnú.

Grécke ostrovy patria medzi najobľúbenejšie destinácie slovenských dovolenkárov. A je to pochopiteľné. Snáď ich najväčším lákadlom sú rozsiahle pláže s azúrovo modrou priezračnou vodou, na ktorých budete mať pocit, že ste sa ocitli na inom kuse sveta, nekonečné uličky žiariace bielymi domčekmi, ale aj kus histórie. Najznámejšie z nich sú ale plné turistov a drahšie, než tieto „skryté“ klenoty, ktoré majú čo svojim návštevníkom ponúknuť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Grécko nie je iba Mykonos, Santorín, Korfu alebo Kréta. O kvalitách týchto ostrovov nepochybujeme. Vedeli ste však, že Grécku patrí asi 3-tisíc ostrovov? Ak hľadáte trochu iný zážitok, pokúsime sa vám predstaviť ďalšie z nich, ktoré stojí za to navštíviť, aj keď sa tak často v cestovateľských bedekroch alebo na stránkach cestovných kancelárií neobjavujú. Na niektoré sa dostanete aj letecky, zvyšné sú ale odkázané napríklad na trajektové spojenie.

Paros

Kúzelný ostrov Paros leží v Egejskom mori a patrí medzi takzvané Kykladské ostrovy. Hovorí sa o ňom ako o kombinácii toho najlepšieho, čo ponúka taký Mykonos a Santorín. Nájdete tu typickú grécku architektúru, môžete sa túlať v bielych úzkych uličkách, užiť si zábavu a v neposlednom rade spoznávať množstvo pláží.

Tie najkrajšie zhrnul napríklad portál Voyagetips a vyzdvihol napríklad pláž Kolymbithres obkolesenú skalnými útvarmi, pláž Piso Livadi, ktorá je ideálnym miestom pre rodiny s deťmi alebo pláž Punda, kde si prídu na svoje milovníci večierkov a nikdy nekončiacej zábavy.

Ak by vás ležanie na pláži už omrzelo, môžete sa vybrať na prechádzku parkom Paros, ktorý sa nachádza na severe ostrova a prináša nenáročnú turistiku s unikátnymi výhľadmi.

Foto: Unsplash

Ios

Nádych ostrova Santorín nájdete aj na tomto maličkom ostrovčeku ležiacom vo východnej časti súostrovia Kyklady v Egejskom mori, uvádza Culture Trip. Ostrov Ios sa spája s gréckym básnikom Homérom, pretože má byť rodiskom jeho mamy.

Napriek tomu, že sa teší čoraz väčšej obľube, stále tu nájdete opustené pláže, na ktorých si budete môcť užívať ničím nerušené chvíle. Na druhej strane tu ale nájdete aj také, na ktorých prúdi život a môžete si dať svoj obľúbený drink v niektorom z množstva barov.

Napríklad pláž Kalamos je ideálna pre návštevníkov, ktorí sa chcú vyhnúť preplneným miestam. Pláž Mylopotas je zas jej pravým opakom a patrí medzi najobľúbenejšie na ostrove, píše Greeka. To, čo ich spája, je more z nadpozemskou farbou a jemný piesok.

Foto: Unsplash

Naxos

Naxos je najväčším ostrovom súostrovia Kyklady. Greeka mu udelila prívlastky ako „raj na Zemi“ alebo „jeden z najkrajších gréckych ostrovov“. Napriek tomu stále nie je tak turisticky preplnený, ako tie najznámejšie.

Okrem milovníkov pláží poteší aj nadšencov histórie. Nájdete tu napríklad pozostatky z nedokončeného Apolónovho chrámu s názvom Portara. Konkrétne ide o zachovalú mramorovú bránu pochádzajúcu z roku 530 pred Kristom, uvádza oficiálna stránka ostrova Naxos. Práve táto brána je dnes symbolom aj dominantou ostrova.

Foto: Unsplash

Anafi

Tento ostrovček poteší ľudí, ktorí vyhľadávajú skutočne neturistické miesta dýchajúce autenticitou a zároveň túžia okúsiť kus Grécka. Culture Trip uvádza, že je jedným z najmenej navštevovaných Kykladských ostrovov.

Podľa gréckej mytológie sa vynoril z morského dna, aby poskytol útočisko Argonautom – hrdinom gréckej mytológie, ktorí sa zúčastnili vzrušujúcej plavby za zlatým rúnom.

Foto: Zde, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Milos

Milos je ďalším unikátnym ostrovom spomedzi gréckych Kyklád, na ktorého návštevu tak skoro nezabudnete. Jeho farby vám totiž ešte na dlho utkvejú v pamäti.

Portál Discover Greece hovorí, že vznikol sopečnou činnosťou a dnes ponúka nádych exotiky. Sopečné skaly totiž farbia pláže do červena, ružova alebo oranžova a v spojení s nekonečne modrou vodou mora tu na vás čaká jedinečný zážitok.

Pre milovníkov spoznávania a potuliek prináša jaskyne alebo spoznávanie katakomb pochádzajúcich z 1. až 5. storočia nášho letopočtu.

Foto: dronepicr, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Lefkada

Na ostrov Lefkada sa dostanete pohodlne letecky a aj lacno, ak vychytáte dobrú cenu leteniek. Patrí medzi Iónske ostrovy a nachádza sa južne od Korfu. Culture Trip upozornil, že oproti tomuto svojmu susedovi Lefkada ponúka dokonca cenovo dostupnejšie ubytovanie.

To však ani zďaleka nie je jediným a najväčším lákadlom tohto miesta, práve naopak. Ako píše cestovateľský magazín The Nomadvisor, práve na tomto spomedzi všetkých gréckych ostrovov nájdete tie najidylickejšie pláže a zátoky.

Medzi najikonickejšie miesta Lefkady patrí pláž Porto Katsiki, ktorá je obkolesená strmými útesmi. Okrem nich upúta aj azúrová farba vody. Tieto faktory ju zaraďujú pravidelne do rebríčka najkrajších pláži sveta.

Foto: Unsplash

Hydra

Presuňme sa do Argosarónskeho súostrovia, kde nájdeme tento malý ostrovček. Greek City Times uvádza, že ide o jeden z najpútavejších gréckych ostrovov. Pýši sa vidieckou atmosférou, ktorá očarila aj hudobníka Leonarda Cohena natoľko, až sa stal jeho domovom.

Ak namiesto pieskových pláži preferujete kamienkové, tu si prídete na svoje. O čarovnú atmosféru sa postará aj fakt, že na ňom nepremávajú žiadne autá. Jednoducho je to zakázané. Výnimku majú iba smetiarske autá a sanitky. Taxíkom sa tu teda neodveziete, za to si môžete vychutnať nezabudnuteľné prechádzky v uličkách Hydry.

Dnes ostrov veľmi radi navštevujú rôzne celebrity, umelci, módni návrhári alebo dokonca spisovatelia. Ak ho spoznáte, pravdepodobne pochopíte, prečo sem chodia radi čerpať inšpiráciu.

Foto: Unsplash

Ithaca

Greece Travel Ideas označil málo známy ostrov Ithaca za skrytý klenot Iónskeho mora. Očarí vás svojou zeleňou a prídu si tu na svoje milovníci plnších aj úplne prázdnych pláží, či už pieskových alebo kamienkových.

Práve tento ostrov bol podľa gréckej mytológie domovom Odysea, ktorý mu vládol. Odyseus bol nápadníkom Heleny, keď si ale vybrala za manžela kráľa Menelaa, vrátil sa späť do svojej domoviny aj spoločne s Penelopou, ktorú si vzal za manželku.

Foto: Pixabay

Kythira

Ak túžite navštíviť jeden z najizolovanejších gréckych ostrovov s málo rozvinutým cestovným ruchom, Kythira je tá správna voľba. Escape uvádza, že ostrov je známy predovšetkým svojou divokou prírodou a vodopádmi.

Miestna pláž Lagkada sa môže pochváliť prestížnym ocenením Modrá vlajka, ktorú dostala práve za svoje až typické grécke azúrové vody, informuje Escape.

Foto: Unsplash

Ikaria

Ikaria patrí medzi jednu z piatich takzvaných Modrých zón, teda oblastí, kde sa ľudia pýšia dlhovekosťou a dobrým zdravím, uvádza Escape. Dôvodom môže byť práve filozofia miestnych, ktorí sa v živote tešia aj z maličkostí a možno tým prišli na skutočný zmysel života.

Ak patríte medzi ľudí, ktorí sa počas bežných dní ani nezastavia a stále máte za niečím naponáhlo, na tomto mieste nájdete ten skutočný balast na vyrovnanie.

Ikaria, samozrejme, ponúka dych vyrážajúce pláže, úžasné scenérie a tyrkysovú vodu, na ktorú sa nebudete vedieť vynadívať.

Foto: Unsplash
1
Uložiť článok
Komentovať