Foto: SITA/AP

Pre každého obyvateľa bude k dispozícii 5 testov na mesiac.

Rakúšania si budú môcť od 1. marca v lekárňach zdarma zaobstarať domáce testy na koronavírus. Informovala o tom v pondelok agentúra APA s tým, že odkedy sa pred týždňom v Rakúsku uvoľnil lockdown, dosiahli počty vykonaných testov v tejto krajine rekordné čísla.

Za posledných sedem dní spravili v Rakúsku dovedna 1 522 739 antigénových a PCR testov, k čomu je ešte potrebné pripočítať testy spravené na školách, uvádza APA s odvolaním sa na predstaviteľov z vládnych kruhov.

Domáce testy na koronavírus dostanú zadarmo

Foto: SITA/AP

Rakúšania budú môcť od marca získať v lekárňach na jednu osobu mesačne bezplatne päť kusov testov na domáce vyhodnotenie. Tieto testy však budú slúžiť len pre vlastnú kontrolu – nebude možné ich považovať za testy umožňujúce vstup do krajiny. „Patríme ku krajinám, ktoré v Európe testujú najviac. Spolu s testami na školách sme prví v Európe,“ povedal rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Intenzívne testovanie je podľa Kurza kľúčom k čo najlepšej kontrole vývoja nákazy.

Rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober uviedol, že rozsiahle testovanie je v súčasnosti – po prvých postupných zmierneniach obmedzení – dôležitým prostriedkom, ktorý má zabrániť masívnemu nárastu infikovaných.

Foto: SITA/AP

Za uplynulý týždeň, odkedy sa 8. februára sprístupnili prevádzky ponúkajúce rôzne služby, ako napríklad kaderníctva či kozmetické salóny, ktoré je možné navštíviť len s negatívnym testom na koronavírus nie starším ako 48 hodín, vykonali v Rakúsku takmer dva milióny testov. Ide o súčet testov v odberných staniciach, lekárňach a na školách. Tento týždeň sa počíta s 3,5-miliónmi testov (z toho do 2,2 milióna na školách). Podľa ministra školstva Heinza Faßmanna otestovali počas prvého týždňa 400 000 žiakov.

V rakúskych mestách a obciach je zriedených viac ako 500 odberných miest. Bezplatne sa ľudia môžu nechať otestovať aj vo viac ako 800 lekárňach a v 730 firmách so 351 568 zamestnancami.

0
Uložiť článok
Komentovať