John Towner James (author), Kan-Okla Publishing Company (Wichita, KS), publisher. / Public domain

Dejiny sú plné sériových vrahov a brutálnych násilníkov.

Iste ste už napríklad počuli meno Ted Bundy alebo Ed Kemper. Málokedy sa však stane, že sa do vraždenia zapája celá rodina. Práve vďaka vraždám sa preslávila aj rodina Benderovcov. Vyslúžili si dokonca prezývku Bloody Benders, teda krvaví Benderovci.

Spočiatku pôsobila rodina nenápadne

Benderovci boli rodina, ktorá sa do Kansasu prisťahovala v roku 1870. Najprv prišli na miesto otec so synom, John Bender staršíJohn Bender mladší. Keď sa im podarilo na získanom pozemku vybudovať vhodný domov, prišli za nimi manželka Almira (niektoré zdroje uvádzajú meno Elvira a Kansas Historical Society zas uvádza, že mama aj dcéra sa volali Kate) a dcéra Kate. Časť domu Benderovci premenili na obchod, kde si pocestní okoloidúci mohli doplniť zásoby jedla či streliva, nakŕmiť zvieratá, odpočinúť si, prípadne si s rodinou pochutnať na teplom jedle. Nejeden cestujúci tu dokonca strávil aj noc.

Rodina Benderovcov bola opradená mnohými záhadami. Napríklad, John mladší a Kate mali byť súrodenci, susedia sa však nazdávali, že to neboli brat a sestra, ale riadne zosobášení manželia. Usadlosť Osage totiž neobývali len Benderovci, ale aj niekoľko ďalších rodín. Niektorí z nich vyznávali tzv. spiritualizmus, ktorý bol v tom čase v Kansase novinkou, miestni obyvatelia však boli zvyknutí neklásť priveľa otázok.

George R. Gamble / Public domain

Spočiatku sa zdalo, že Benderovci sú obyčajná rodina, až neskôr sa začali diať zvláštne veci. Kate o sebe prehlasovala, že je liečiteľka a médium a miestni obyvatelia ju často vyhľadávali s prosbou o pomoc. Okrem toho, Kate a John boli jedinými členmi rodiny, ktorí sa dokázali plynule vyjadrovať v angličtine. Almira a John starší komunikovali s okolím pomenej a navyše, Almira sa údajne správala k susedom natoľko nepríjemne, že ju nazývali diablom. O Johnovi mladšom sa zas povrávalo, že je do istej miery nepríčetný. Napriek zvláštnemu správaniu rodiny však vďaka Kate dom Benderovcov nikdy nebol prázdny.

Pátranie po Williamovi Yorkovi

Prvé telo sa podarilo objaviť v roku 1871. Muž mal rozmliaždenú lebku, prerezané hrdlo a bol okradnutý. O rok neskôr sa našli ďalšie dve telá s rovnakými zraneniami. Čoskoro sa správa o mŕtvych mužoch rozšírila po okolí a cestujúci sa trase, ktorá viedla okolo domu Benderovcov, začali vyhýbať. Navyše, v okolí vyčíňali aj lúpežníci, úrady preto neraz zatkli falošného páchateľa. Keďže však chýbali dôkazy, páchatelia boli zvyčajne čoskoro prepustení na slobodu.

Benderovci sa neštítili ničoho, zabíjali dokonca aj deti. V roku 1872 totiž bez stopy zmizol George Newton Longcor a jeho maloletá dcéra Mary Ann. V roku 1873 sa ich vydal hľadať ich sused William Henry York, ani on sa však domov nikdy nevrátil. William o svojom pláne nájsť Longcora a jeho dcéru informoval svojich dvoch bratov. Keď sa teda William dlho nevracal, bolo vyhlásené pátranie. Keď sa bratia zastavili u rodiny Benderovcov, tí potvrdili, že Williama videli, tvrdili však, že za jeho zmiznutie môžu pravdepodobne Indiáni. Neskôr názor zmenili a zo zmiznutia Williama obviňovali svojich susedov.

Obyvatelia usadlostí napokon došli k záveru, že ak chcú nájsť vinníka, musia prehľadať všetky domy sídliace v okolí trasy, na ktorej sa pocestní stratili. Kým sa však dostali k prehliadke domu Benderovcov, rodina usadlosť opustila a zmizla. Po dôkladnom prehľadaní príbytku objavila hliadka pod podlahou tajnú miestnosť. Na podlahe bola viditeľná zaschnutá krv a v strope aj stenách boli diery po guľkách. Ukázalo sa, že rodina nalákala hosťa k stolu, kde k nemu zozadu pristúpil John starší alebo mladší a obeť udreli kladivom po hlave. Diery po guľkách svedčia o tom, že po údere kladivom niektoré obete ešte žili a bránili sa. Aby bola smrť istá, obete mali prerezané hrdlo a boli pochované v okolí domu.

Netrvalo dlho a v ovocnom sade sa podarilo v plytkom hrobe objaviť telo Williama Yorka. Ešte v ten deň bolo na pozemku Benderovcov objavených 9 ďalších ľudských tiel a na ďalší deň sa podarilo nájsť 8 ďalších. Aj keď boli niektoré obete okradnuté, vyšetrovatelia sa nazdávali, že Benderovci nezabíjali kvôli peniazom, ale pre zvrátené potešenie. Správy o vyčíňaní Benderovcov sa rýchlo rozniesli po krajine a úrady sľubovali vysokú odmenu tomu, kto ich pomôže dolapiť.

Aj keď mnoho ľudí sa odmenu pokúsilo získať podvodom, Benderovci dolapení neboli a pátranie po nich pokračovalo s prestávkami ešte ďalších 50 rokov. O tom, čo sa s Benderovcami stalo, kolovali rôzne fámy. Niektorí tvrdili, že sa rodina rozdelila a deti ušli do Nového Mexika. Z času na čas sa objavila správa o úmrtí niektorého z členov rodiny, nikdy sa však nepodarilo potvrdiť, že ide skutočne o člena rodiny Benderovcov. Pozemok, na ktorom kedysi stál dom vraždiacej rodiny, bol nedávno ponúknutý na predaj, dnes už na ňom ale nič po Benderovcoch neostalo. Ako mnohí iní vrahovia, aj Benderovci inšpirovali filmárov a ak máte radi napätie, pozrite si film Bender.

CNN, Wikipedia, Archive, KSHS
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )