Foto: El Gráfico [Public domain], via Wikimedia Commons, pressens bild [Public domain], via Wikimedia Commons

Garrincha patrí k najlepším futbalistom histórie, mnoho ľudí ho však aj napriek tomu nepozná.

Pelé, Maradona, Ronaldo, Rivaldo. Patria k najlepším futbalistom dejín, všetci pochádzajú z Južnej Ameriky a všetci sa narodili do mimoriadne chudobných pomerov. Rovnako ako Manuel Francisco dos Santos, brazílsky futbalista známy skôr ako Garrincha, ktorý vo futbalovej histórii prelomil všetky predsudky. Anjel, ktorý nevedel lietať to dokázal napriek chudobe, zdravotným problémom i osobným problémom či telesnému hendikepu.

Ak by sme chceli merať a porovnávať to, akým dobrým futbalistom Garrincha bol, stačí sa pozrieť na jeho úspechy a ocenenia. Dvojnásobný majster sveta (1958, 1962), 7. najlepší futbalista 20. storočia v ankete FIFA a čestné miesto v najlepšej jedenástke všetkých čias zostavenej asociáciou FIFA v roku 1994. V zápasoch, kde hral Garrincha po boku Pelého, brazílsky národný tím neprehral jediný zápas. A to napriek tomu, že mal jednu nohu o 6 centimetrov kratšiu ako druhú.

Hendikepovaný futbalový génius

Manuel Francisco dos Santos sa narodil v roku 1933 v mestečku Pau Grande v štáte Rio de Janeiro do rodiny notorického alkoholika. Okrem toho prišiel na svet s viacerými zdravotnými problémami. Garrincha mal zdeformovanú chrbticu, pravú nohu mierne vytočenú do vnútra a tú ľavú, o 6 centimetrov kratšiu ako druhú, zas mierne pootočenú do von. Keď sa k tomu pridá pomerne malý vzrast, vďaka čomu si od sestry vyslúžil prezývku Garrincha, čo je regionálny názov pre malého hnedého spevavca, ktorého poznáme ako oriešok, na prvý pohľad by nikto nepovedal, akým úžasným futbalistom sa raz stane.

Manuel Francisco dos Santos známy ako Garrincha na FIFA World Cup 1962, foto: El Gráfico [Public domain], via Wikimedia Commons
Napriek všetkým problémom prežil Garrincha pomerne bežné detstvo chlapca z chudobnej brazílskej rodiny na okraji veľkomiest. O živote v ťažkom prostredí svedčí aj fakt, že Garrincha stratil panictvo veľmi skoro a podobne ako mnoho ďalších chlapcov z juhoamerických slumov to nebolo so ženou, ale s kozou. Mal vtedy iba 12 rokov. Napriek tomu, že miestni futbaloví scouti o neho prejavovali záujem, k profesionálnemu futbalu sa Garrincha dostal pomerne neskoro – až v 19 rokoch.

Zmluvu so svojím prvým klubom, ktorým bol brazílsky Botafogo, podpísal v roku 1953 a v podstate v tomto klube odohral aj väčšinu svojej futbalovej kariéry. Napriek neskorším ponukám do európskych veľkoklubov chcel Garrincha vždy hrať v Brazílii pre domácich fanúšikov. Vo svojom prvom zápase strelil do siete Bonsucessa hat trick a veľmi rýchlo sa stal hviezdou svojho klubu. Netrvalo dlho a dostal sa aj do reprezentačného výberu Brazílie.

Najlepšie tri minúty futbalovej histórie

Keďže hrával Garrincha takmer celú svoju kariéru brazílsku najvyššiu súťaž, na medzinárodnej scéne sa preslávil najmä vďaka brazílskej reprezentácii. Za tú odohral presne 50 zápasov, z ktorých Brazília prehrala jediný a to Garrinchov posledný, kedy mal už fenomenálny krídelník vážne problémy s alkoholom. Prvým veľkým turnajom boli pre Garrinchu majstrovstvá sveta 1958 vo Švédsku, kde však nastúpil až v treťom zápase proti Sovietskemu zväzu. Začiatok tohto zápasu je dodnes označovaný za „najlepšie tri minúty futbalu histórie“.

Brazília mala pred Sovietskym zväzom veľký rešpekt, preto zneli pokyny trénera zatlačiť súpera už od úplného začiatku. Po úvodnom hvizde dostal Garrincha loptu na pravé krídlo, prešiel cez troch súperových hráčov a strelil žrď. Do prvej minúty vytvoril šancu aj pre Pelého, ktorý zasiahol brvno. Brazília nakoniec vyhrala celý turnaj a Garrincha sa napriek tomu, že nestrelil jediný gól, dostal do výberu najlepšej jedenástky majstrovstiev sveta. Fenomenálny bol najmä pri prienikoch cez súperovu obranu, ako aj pri vytváraní šancí pre svojich spoluhráčov.

Po majstrovstvách sveta 1958 sa začali naplno prejavovať Garrinchove problémy s alkoholom. Okrem toho bol aj známym neverníkom. Za život mal tri manželky, 14 detí a údajne niekoľko stoviek rôznych sexuálnych partneriek, často, samozrejme, na jedinú noc.

O jeho charaktere ale viac vypovedá zápas s Fluminense FC z roku 1960, kedy po zranení súperovho hráča prerušil útočnú akciu a loptu odkopol. Patrí tak k jedným z prvých hráčov sveta, ktorý toto gesto fair play brali pri futbale ako samozrejmosť.

Dvojnásobný majster sveta

Najväčším momentom Garrinchovej kariéry boli majstrovstvá sveta 1962 v Čile. Brazília po druhom zápase stratila po zranení Pelého a s ním aj lídra tímu. Túto úlohu preto na seba zobral práve Garrincha. Finálový zápas proti Československu odohral s horúčkou, napriek tomu však Brazília vyhrala 3:1 a druhýkrát po sebe sa stala majstrom sveta vo futbale. Garrincha sa so štyrmi gólmi zaradil medzi najlepších strelcov turnaja a označovaný bol aj za najvplyvnejšieho hráča.

Garrincha sa stal po úspechoch na majstrovstvách sveta 1958 a najmä 1962 nielen brazílskym hrdinom, ale ikonou celej Južnej Ameriky. Chudobný svetadiel totiž vo vynikajúcom futbalistovi videl obraz samého seba. Chlapec s výrazným fyzickým hendikepom, nižším IQ, ktorý pochádzal z najchudobnejšej vrstvy obyvateľstva, sa stal miláčikom a vzorom miliónov fanúšikov futbalu.

Zabudnutý hrdina?

Po majstrovstvách sveta 1962 však išla Garrinchova futbalová kariéra pomaly, ale isto dolu vodou. Úspechy na ihrisku vystriedali neúspechy a problémy v súkromnom živote, ktoré boli spôsobené najmä ťažkým alkoholizmom. Garrincha mal niekoľko vážnych dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu, najťažšiu v roku 1969, kedy v aute zomrela jeho svokra. Na medzinárodnej pôde sa naposledy predstavil v roku 1966 na majstrovstvách sveta proti Maďarsku, kedy prehral prvý reprezentačný zápas v kariére. Brazília vypadla zo skupiny, aby o štyri roky získala ďalší majstrovský titul.

Štadión Nacional de Brasilia Mané Garrinchu v brazílskom meste Brasilia, foto: Archív TASR/AP

Garrincha futbalovú kariéru ukončil oficiálne v roku 1973 a následne sa utiahol do úzadia. Zomiera o 10 rokov neskôr vo veku 49 rokov na cirhózu pečene. Obrovské problémy s alkoholom spôsobili, že Garrincha umrel celkom sám a považuje sa za zabudnutú hviezdu Brazílie. Pohreb, na ktorom sa zúčastnili milióny brazílskych fanúšikov však ukázal presný opak. Garrincha ostáva dodnes brazílskou legendou a jedným z najlepších hráčov futbalovej histórie.