foto: Pixabay

Môžeme vám dopredu povedať, že nasledujúci kvíz patrí medzi tie ťažšie.

Kvízy pre vás pripravujeme pravidelne a väčšinou patria medzi základné vedomosti. Veci, na ktoré sa však vás budeme pýtať v tomto kvíze, vôbec nepatria medzi základné vedomosti, ktoré by ste mali ovládať. Preto môžeme s určitosťou povedať, že ak na všetky odpoviete správne, ste skutočne extrémne inteligentní. Nemusíte sa však strachovať, ak nebudete vedieť všetky odpovede. Otázky sú skutočne ťažké, veď aj v našej redakcii sa našiel iba jeden človek, ktorý dokázal na všetky odpovedať správne. Vyskúšajte si to sami.

Viete, aký názov má tento drôtik, ktorý sa dáva okolo korku na fľašiach šampanského?

foto: Pixabay

Drôtená klietka drží korok vo fľaši, aby ho tlak šampanského nevytlačil von. 

Prečo si ľudia v Japonsku kupujú na Nový rok hrable?

foto: Woolliemind, Debora Clark

Kupovanie hrablí z bambusu je v Japonsku národná tradícia. Hovorí sa, že ak si na Silvestra zaobstaráte nové hrable, zaručia vám prosperitu a úspech v nasledujúcom roku. 

Ktoré zviera má odtlačky prstov, na nerozoznanie od našich ľudských?

foto: Pixabay

Aký je názov ihličnatého stromu na obrázku?

foto: Pixabay

Ktoré jazero sa jedného dňa stane súčasťou oceánu?

foto: Pixabay

Predpokladá sa, že jazero Bajkal je časť postupne vznikajúceho oceánu. Jazero leží na okraji Sibírskej platformy a pohybom tektonických dosiek sa stále rozširuje. V ďalekej budúcnosti sa môže z jazera stať nový oceán.

Prečo má každá fľaša šampanského na spodku priehlbinu?

foto: Pixabay

Niekedy sa na týchto fľašiach robievalo ploché dno. Takéto fľaše však boli málo odolné a často vybuchovali. Touto priehlbinou sa zaistila väčšia odolnosť fľaše voči tlaku v jej vnútri, ktorý šampanské vytvára.

Akú špeciálnu schopnosť majú tučniaky?

foto: Pixabay

Čo produkuje najviac kyslíku na Zemi?

foto: Pixabay

Koľko nozdier má človek?

foto: Pixabay

Ľudia majú až štyri nosné dierky. Dve dodatočné vedú k nosohltanu. Umožňujú človeku dýchať aj cez ústa, alebo napríklad vtedy, keď konzumujeme jedlo.

Ako sa nazýva jav, pri ktorom vidíme všade navôkol drobnú pavučinu či poletujúce "červíky"?

foto: Youtube

Tieto drobné červíky vidí až 70% ľudí.

Kde sa nachádza najsuchšie miesto našej planéty?

foto: Pixabay

V oblasti Antarktídy, nazývanej McMurdo Dry Valleys, nie je žiadny ľad ani sneh, a dážď tam nepadal vyše 2-milióny rokov. Definícia púšte hovorí, že je to miesto, kde sú zrážky menšie ako 254 mm za rok. V Sahare napadne ročne 25 mm zrážok, zatiaľ čo v Dry Valleys 0 mm.

Pozri aj: Tento kvíz dokáže na 100% urobiť len geograficky gramotný človek. Vyznáte sa vo svete, v ktorom spoločne žijeme?