Foto: Pixabay

Ste geograficky gramotný? Otestovať si to môžete v našom kvíze.

V globalizovanom svete 21.storočia vystupuje jeden vedný odbor do popredia viac ako kedykoľvek predtým. Geografia poskytuje odpovede na otázky súvisiace so základnými prírodnými procesmi na Zemi, no vysvetľuje napríklad aj kultúrne, ekonomické, politické a sociálne rozdiely jednotlivých národov. Dnes, keď zo všetkých strán vnímame správy z rôznych kútov sveta, keď sa naša planéta mení ako nikdy predtým a keď vedľa seba v multikultúrnej spoločnosti žijú ľudia pochádzajúci z diametrálne odlišných kultúrnych svetov stúpa významnosť nového typu gramotnosti. Byť geograficky gramotní možno nie je nevyhnutnosťou, ale celkom určite výhodou. A ako ste na tom vy? Skúste sa otestovať v našom kvíze.

Geografický kvíz

Koľko členských krajín má Európska únia?

Pixabay

Členské štáty EÚ: Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko a ešte stále aj Spojené Kráľovstvo.

Ktorý kontinent postihol vírus Zika v roku 2016 najsilnejšie?

Foto: Pixabay

Vírus Zika sa koncom roku 2015 objavil v Brazílii odkiaľ sa ďalej rozšíril po celej Južnej Amerike až do Severnej Ameriky a iných oblastí sveta. Najviac však ostalo postihnuté práve epicentrum epidémie.

V ktorom meste sa odohral teroristický útok s najvyšším počtom obetí v roku 2017?

Foto: Maxpixel

Odohral sa len nedávno. 14. októbra 2017 na následky teroristického útoku v somálskom meste Mogadišo zomrelo najmenej 512 ľudí.

Koľko cudzincov nelegálne prekročilo hranice Slovenska v prvom polroku 2017?

Wikimedia

Od vstupu Slovenska do Európskej únie do roku 2014 poklesla v SR nelegálna migrácia osemnásobne: z 10 946 nelegálnych migrantov v roku 2004 na 1 304 migrantov v roku 2014. V roku 2015 počet cudzincov, ktorí nelegálne prekročili hranice alebo sa neoprávnene zdržiavali na území SR, stúpol na 2 535 a v roku 2016 klesol na 2 170.

V ktorej krajine žije najväčší počet moslimov?

Maxpixel

V Indonézii žije až 225 000 000 moslimov. Z celkovej moslimskej populácie na svete je to 12,7%.

Kde sa nachádza najstráženejšia hranica sveta s 248 km dlhou demilitarizovanou zónou?

archive.defense.gov

Najstráženejšiu a najnepriechodnejšiu hranicu na svete nájdete momentálne na Kórejskom polostrove. Od konca Kórejskej vojny oddeľuje od seba Severnú a Južnú Kóreu.

V ktorom ročnom období by ste vycestovali do Indie, aby ste sa vyhli obdobiu dažďov?

Pixabay

India je typická pre svoje monzúny. Ten letný prináša výdatné zrážky, no ten zimný je suchý - bez dažďa.

Aký hospodársky potenciál má Európska únia?

Pixabay

Európska únia ako spoločenstvo sa v rebríčku HDP nachádza na 2. mieste, hneď za Čínou a tesne pred USA.

Má Severná Kórea prístup k moru?

Pixabay

Severná Kórea sa nachádza na Kórejskom polostrove, ktorý na západe obmýva Žlté more a na východe Japonské more.

Pri najničivejšom zemetrasení v roku 2016 zomrelo až 676 ľudí. Zemetrasenie udrelo so silou 7.8 magnitúd 16. apríla. Ktorú krajinu táto prírodná katastrofa zasiahla?

Wikimedia

Odohralo sa 16. apríla asi 170 km od hlavného mesta Quita. Okrem 676 obetí si zemetrasenie vyžiadalo aj viac ako 16-tisíc zranených obyvateľov.

V tejto krajine aktuálne trpí hladomorom viac ako 7 miliónov ľudí a ďalších 20 je odkázaných na humanitárnu pomoc zo zahraničia. Nedávno sa situácia ešte zhoršila kompletnou blokádou krajiny. Ide o najväčší hladomor na svete od čias druhej svetovej vojny. O ktorú krajinu ide?

Wikimedia

Najväčšia humanitárna kríza momentálne sužuje Jemen. Krajina sa už niekoľko rokov pasuje s občianskou vojnou v ktorých prejavujú svoje záujmy aj neďaleké mocnosti Saudská Arábia a Irán.

Kto sú Rohingovia žijúci v Mjanmarsku, o ktorých sa aktuálne hovorí ako o obetiach genocídy?

Wikimedia

Rohingovia sú moslimskou menšinou dlhé roky žijúcou v budhistickom Mjanmarsku. Aktuálne etnické problémy vyústili do situácie, ktorú média popisujú ako genocídu páchanú budhistickým obyvateľstvom.

1. januára 2016 sa medzi slovenské mestá pridali Gabčíkovo a Turany. Koľko máme v našej krajine od tohto momentu miest?

Wikimedia

Na Slovensku máme oficiálne 140 miest a 2927 obcí.

Koľko predsedov vyšších územných celkov aktuálne na Slovensku úraduje?

Pixabay

Vyšší územný celok je oficiálne pomenovanie samosprávneho kraja. Tých je na Slovensku 8 a teda v úradoch aktuálne pôsobí aj 8 ich predsedov.

V auguste 2017 postihla južnú Áziu obrovská prírodná katastrofa. V Indii, Nepále a Bangladéši prišlo o život viac ako 1300 ľudí. O akú prírodnú katastrofu išlo?

Wikimedia

Udalosť sa odohrala po výdatných monzúnových dažďoch. Katastrofálne záplavy si vyžiadali obrovské množstvo ľudských obetí a priamo zasiahli do života viac ako 41 miliónov obyvateľov Južnej Ázie.

Ako sa volá jazero, ktoré postihla jedna z najväčších ekologických katastrof, kedy v dôsledku hospodárskeho využívania riek vtekajúcich do jazera, zmizla viac ako polovica jeho rozlohy?

Wikimedia

Aralské jazero je jednou z najväčších ekologických katastrof histórie ľudstva. Kedysi doň vtekali bohaté rieky Amudarja a Syrdarja, ktoré však v súčastnosti v dôsledku neudržateľného hospodárskeho využitia brehy jazera nedosahujú.

V ktorej krajine zomrelo v dôsledku teroristických útokov v roku 2016 najviac ľudí?

Maxpixel

Terorizmus je síce globálnym problémom no jeho epicentrum je moslimský svet. V ňom totiž neustále medzi sebou súperia dve islamské vety a to šiiti a sunniti. Terorizmus je preto najväčšou hrozbou v krajinách, kde sa stretávajú tieto skupiny obyvateľov.

Ktorý rodný jazyk je vo svete najpoužívanejší?

Pixabay

Mandarínčinou hovorí takmer 15% svetovej populácie. Ide o rodný jazyk väčšiny čínskeho obyvateľstva, ktorým dnes hovorí viac ako 1 miliarda obyvateľov planéty.

Na území ktorého z týchto štátov NEŽIJÚ Kurdi?

Wikimedia

Kurdi sú dlhodobo považovaný za najväčší národ bez vlastného štátu. Žijú na území Turecka, Iránu, Iraku, Sýrie a Arménska.

Koľko základných časových pásiem existuje?

Pixabay

Náš svet je rozdelený na 24 základných časových pásiem.

Vaše pohlavie?

Táto otázka slúži na anonymné spracovanie údajov pre potreby diplomovej práce redaktora interez.sk. Ak ste sa na ňu rozhodli odpovedať, ďakujeme vám. (Táto otázka nie je bodovo ohodnotená a neovplyvní výsledok vášho kvízu)

Aký je Váš vek?

Táto otázka slúži na anonymné spracovanie údajov pre potreby diplomovej práce redaktora interez.sk. Ak ste sa na ňu rozhodli odpovedať, ďakujeme vám. (Táto otázka nie je bodovo ohodnotená a neovplyvní výsledok vášho kvízu)

Odkiaľ pochádzate?

Táto otázka slúži na anonymné spracovanie údajov pre potreby diplomovej práce redaktora interez.sk. Ak ste sa na ňu rozhodli odpovedať, ďakujeme vám. (Táto otázka nie je bodovo ohodnotená a neovplyvní výsledok vášho kvízu)

Pozri aj: Slovenské „ešpézetky“: Kto z vás dokáže správne určiť všetkých 15 poznávacích značiek v tomto kvíze?

Niektoré získané údaje budú anonymne spracované vo výskume diplomovej práce redaktora interez.sk. Ak ste vyplnili otázky týkajúce sa vášho pohlavia, veku a bydliska, srdečne vám ďakujeme.