Foto ilustračná: Maxwelljo40 [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons (ilustračné)

Klimatické zmeny odhaľujú telá horolezcov na Mount Evereste.

Klimatické zmeny sa stávajú pre spoločnosť čoraz väčším, globálnym problémom. Podľa vedcov sa do konca storočia roztopí v oblasti Himaláj najmenej tretina horských ľadovcov, čo bude mať vplyv na viac ako 2 miliardy ľudí. Topenie ľadovcov však odkrýva tajomstvá hory Mount Everest.

Hora Mount Everest v Himalájach patrí medzi najväčšie lákadlá horolezcov z celého sveta. Desiatky špičkových horolezcov z celého sveta sa ju každoročne snaží zdolať, mnohým sa to ale nepodarilo.

Extrémne podmienky sú obrovskou výzvou, no viacerí horolezci už na ne doplatili. Transportovať tela z výstupov nie je jednoduché. Viac ako 200 tiel horolezcov ukrýval sneh a ľad, no toto sa už stáva minulosťou.

Niektorí si pred výstupom priali byť v najhoršom prípade ponechaní na mieste, iné telá sa zatiaľ nepodarilo identifikovať. Zniesť telá je mimoriadne náročné, či už zo stránky finančnej alebo fyzickej. Väčšina z nich sa nachádza v zóne smrti, nad 7900 m n. m.

Topiace sa ľadovce postupne odkrývajú pozostatky a výstup na Mount Everest už nie je ani výstup, no skôr extrémne náročná prechádzka pohrebiskom.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )