Foto: unsplash: Ben Blennerhassett

V súčasnosti je dôležitejšie, než kedykoľvek predtým, starať sa nielen o svoje fyzické, ale aj psychické zdravie.

Čo sa psychického zdravia týka, nemali by sme zabúdať na rastúce množstvo samovrážd. Ak im chceme zabrániť, musíme najprv pochopiť, ako vlastne človek k tomuto rozhodnutiu dospeje, od prvej samovražednej myšlienky až po pevné odhodlanie skutok vykonať.

Čas plynie akoby pomalšie

Ako informuje portál Science Alert, jedným z najdôležitejších faktorov je čas. Napríklad, ako dlho suicidálne myšlienky pretrvávajú v mysli človeka? Ako dlho trvá, kým sa zo suicidálnych myšlienok napokon stane skutok? Ako ovplyvňuje jedincovo správanie v tomto smere vnímanie plynutia času?

V rámci štúdie publikovanej v časopise European Neuropsychopharmacology vedci skúmali myslenie a správanie skupiny 280 ľudí. V skupine boli ľudia, ktorí sa nedávno pokúsili o samovraždu, ľudia, ktorí bojujú s depresiou a majú samovražedné myšlienky, ľudia trpiaci depresiou, ktorí samovražedné myšlienky nemajú, ale aj ľudia, ktorí netrpia depresiou a nemajú ani samovražedné myšlienky.

Foto: unsplash

Účastníci podstúpili niekoľko testov, ktoré skúmali úroveň pociťovanej depresie a úzkosti. Skúmala sa však aj miera impulzivity účastníkov, ale aj to, ako rýchlo či pomaly podľa nich plynie čas. Výskum ukázal, že ľudia, ktorí sa pokúsili o samovraždu, sa delia do dvoch hlavných skupín na základe toho, ako dlho o samovražde uvažovali. Jedna skupina uvažovala o samovražde menej ako 5 minút a tá druhá o nej uvažovala viac ako 3 hodiny.

Prevencia je dôležitá

Do dvoch rovnakých skupín rozdelili vedci ľudí aj na základe toho, koľko času ubehlo medzi rozhodnutím spáchať samovraždu a medzi samotným pokusom o samovraždu. Výsledky výskumu taktiež ukázali, že percepcia času sa menila v závislosti od toho, ako intenzívne sa jedinec samovraždou zaoberal. Ľuďom, ktorí sa samovražednými myšlienkami zaoberali viac ako 3 hodiny sa zdalo, že čas plynie pomalšie.

Foto: unsplash

Ako sa pre PsyPost vyjadril psychiater Ricardo Caceda, množstvo ľudí koná impulzívne. Ak sa v rámci psychologickej krízy vnímanie času spomalí, zhorší sa aj psychologický distres. To znamená, že sa zhoršuje psychická bolesť a zintenzívňuje sa pocit, že niet iného riešenia a úniku z nepriaznivej situácie. Odborníci si myslia, že vnímané spomalenie času môže byť odrazom tzv. derealizácie alebo depersonalizácie. Podobne zmenené vnímanie času totiž postrehli napríklad aj u vojakov alebo u ľudí trpiacich posttraumatickou stresovou poruchou.

Odborníci dúfajú, že takéto výskumy pomôžu v budúcnosti zlepšiť preventívne stratégie, ktoré umožnia včas zasiahnuť a trpiacemu človeku pomôcť. V každom prípade, pomoc existuje vždy. Ak vás trápia depresívne alebo samovražedné myšlienky, vyhľadajte čo najskôr pomoc odborníka.

Uložiť článok

Najnovšie články